ΙΤΑΛΙΑ

Στον τελικό η Γιουβέντους, πήγε για θαύμα η Ίντερ

Η Ίντερ νίκησε με 3-0 την Γιουβέντους, ισοφάρισε το σκορ του πρώτου αγώνα, αλλά η "γηραιά κυρία" επικράτησε με 5-3 στα πέναλτι και προκρίθηκε στον τελικό του Coppa Italia, όπου την περιμένει η Μίλαν (videos)

Συγκλονιστική ήταν ρεβάνς του ημιτελικό του Coppa Italia μεταξύ Ίντερ και Γιουβέντους, καθώς η "γηραία κυρία" αν και είχε νικήσει με 3-0 στο Τορίνο, προκρίθηκε στον τελικό στην διαδικασία των πέναλτι!

Οι "νερατζούρι" επικράτησαν λοιπόν με 3-0, χάρη σε δύο γκολ του Μπρόζοβιτς και ένα του Λιάιτς, με την λύτρωση (3-0) να έρχεται με εκτέλεση πέναλτι του Κροάτη στο 82'.

Δεν άλλαξε τίποτα στην παράταση και στην διαδικασία των πέναλτι μόνο ένας παίκτης δεν ευστόχησε, ο Ροντρίγκο Παλάσιο, με την μπάλα να χτυπά στο οριζόντιο δοκάρι του Νέτο.

Δεν έπαιξε ο Μπουφόν, όπως και αρκετοί βασικοί της Γιουβέντους, όπως δεν έπαιξε από την άλλη και ο Χαντάνοβιτς, αλλά ο Καρίσο ήταν εκπληκτικός για 120 λεπτά, χωρίς όμως να πιάσει κάποιο πέναλτι.

Η Γιουβέντους θα αντιμετωπίσει τη Μίλαν στον τελικό του Coppa Italia στις 21 Μαΐου στο "Ολίμπικο" της Ρώμης. Πέρσι θυμίζουμε κατέκτησε το τρόπαιο μετά από 20 χρόνια!

Ίντερ: Ναγκατόμο... ΓΚΟΟΟΛ!

Γιουβέντους: Μπονούτσι... ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΛ!!!!!!!!!

ΙΝΤΕΡ: Καρίσο, Σαντόν, Ντ'Αμπρόζιο, Ζουάν Ζεζούς, Ναγκατόμο, Μεδέλ, Μπρόζοβιτς, Κοντογκμπιά (46' Μπιαμπιανί), Πέρισιτς, Λιάιτς (75' Παλάσιο), Έντερ (113' Μανάι).

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ: Νέτο, Λίχτσταϊνερ (55' Μπαρτζάλι), Μπονούτσι, Ρουγκάνι, Αλέξ Σάντρο, Στουράρο, Ερνάνες (71' Λεμινά), Κουαδράδο, Κουατζού Ασαμόα (86' Πογκμπά), Τζάτζα, Μοράτα.

Οι ρεβάνς των ημιτελικών:

Τρίτη

Μίλαν - Αλεσάντρια 5-0 (20' και 39' Μενέζ, 24' και 81' Ρομανιόλι, 89' Μπαλοτέλι) [ 1-0]

Τετάρτη

Ίντερ - Γιουβέντους 3-0 [5-3 πέν.] (16' Μπρόζοβιτς, 49' Πέρισιτς) (21:45) [ 0-3]