ΙΤΑΛΙΑ

Πρόκριση με Τότι η Ρόμα

Με πέναλτι του Φραντσέσκο Τότι στο 97', η Ρόμα νίκησε 2-1 τη Τσεζένα και πήρε την πρόκριση στα ημιτελικά του Coppa Italia, όπου θα αντιμετωπίσει τη Λάτσιο

Η Ρόμα πήρε την πρόκριση στα ημιτελικά του Coppa Italia πιο δύσκολα από ότι περίμεναν οι περισσότεροι, καθώς επικράτησε 2-1 της Τσεζένα, χάρη σε εκτέλεση πέναλτι του Φραντσέσκο Τότι στο 97'.

Όχι, δεν πήγε τελικά στην παράταση το ματς, είχαν δοθεί 5 λεπτά καθυστερήσεων και στο 95' κέρδισαν πέναλτι οι γηπεδούχοι, με τον "καπιτάνο" από τα 11 βήματα να τους λυτρώνει.

Ο Έντιν Τζέκο είχε ανοίξει το σκορ στο 68', είχε απαντήσει ο Γκαριτάνο στο 73', ενώ ο Κώστας Μανωλάς έπαιξε σε όλο το ματς.

ΡΟΜΑ (5-4-1): Άλισον, Μπρούνο Πέρες, Ρίντιγκερ, Μανωλάς, Ζουάν Ζεζούς (46' Ναϊνγκολάν), Μάριο Ρουί, Παρέδες, Στρόουτμαν, Ελ Σααραουί (82' Έμερσον), Περότι (21' Τζέκο), Τότι.

ΤΣΕΖΕΝΑ (5-3-2): Αλιάρντι, Μπαλτζάνο, Περτικόνε, Ριτζόνε, Λίτζι, Ρεντζέτι, Βιτάλε, Μουσά Κονέ, Λαρίμπι (57' Γκαριτάνο), Τσάνο (73' Κόκο), Αλεχάντρο Ροντρίγκεθ (86' Πανίκο).

Τα αποτελέσματα των προημιτελικών:

Τρίτη 24/1

Νάπολι - Φιορεντίνα 1-0 (71' Καγιεχόν)

Τετάρτη 25/1

Γιουβέντους - Μίλαν 2-1 (10' Ντιμπάλα, 21' Πιάνιτς / 53' Μπάκα)

Τρίτη 31/1

Ίντερ - Λάτσιο 1-2 (84' Μπρόζοβιτς / 20' Φελίπε Άντερσον, 56' πέν. Λούκας Μπίγλια)