ΙΤΑΛΙΑ

Πρόκριση με Σιμεόνε & Πάντεβ η Τζένοα

Ο Χιοβάνι Σιμεόνε σκόραρε για 2ο σερί ματς στο 3ο λεπτό, έκανε και ασίστ σε ένα από τα 2 γκολ του Πάντεβ και η Τζένοα νίκησε 4-3 την Περούτζα στην παράταση. Αντίπαλος της Λάτσιο στους "16" του Coppa Italia

Η Τζένοα νίκησε 4-3 την Περούτζα στην παράταση και προκρίθηκε στους "16" του Coppa Italia, όπου θα αντιμετωπίσει την Λάτσιο.

Όπως έκανε στο ματς με την Γιουβέντους την περασμένη Κυριακή, ο Χιοβάνι Σιμεόνε άνοιξε το σκορ στο 3ο λεπτό, ενώ στο 37' έδωσε την ασίστ για το 2-0 από τον Γκόραν Πάντεβ.

Στο 52' μείωσε ο Ρολάντο Μπιάνκι και στο 63' ισοφάρισε ο Ντρολέ, με το ματς να οδηγείται στην παράταση. Εκεί ο Πάντεβ έδωσε την λύση, κάνοντας το 3-2 στο 100' με το δεύτερο τέρμα του, το 4-2 έκανε ο Νίνκοβιτς στο 116' και στο 121 μείωσε ο Ντι Νόλφο.

Το τελευταίο εισιτήριο για τους "16" το πήρε η Μπολόνια, επικρατώντας 4-0 της Βερόνα. Θα αντιμετωπίσει την Ίντερ στην επόμενη φάση, ενώ ο Μάριος Οικονόμου έπαιξε 90 λεπτά και ο Βασίλης Τοροσίδης έμεινε στον πάγκο.

Τα αποτελέσματα του 4ου γύρου:

Τρίτη

Έμπολι - Τσεζένα 1-2 [παρ.] (79' Τζιλαρντίνο / 67' Πανίκο, 102' Αλεχάντρο Ροντρίγκεθ)

Κιέβο - Νοβάρα 3-0 (27' και 30' πέν. Ινγκλέζε, 49' Μπόστιαν Σέζαρ)

Τορίνο - Πίζα 4-0 (92' Λιάιτς, 111' Μάξι Λόπες, 113' Μπογέ, 117' Μπελότι)

Τετάρτη

Παλέρμο - Σπέτσια 0-0 [4-5 πέν.]

Αταλάντα - Πεσκάρα 3-0 (7' Ραϊμόντι, 29' Γκράσι, 93' Πέσιτς)

Σαμπντόρια - Κάλιαρι 3-0 (13' Ρίκι Άλβαρες, 71' και 90' Σχικ)

Πέμπτη

Τζένοα - Περούτζα 4-3 [παρ.] (3' Χιοβάνι Σιμεόνε, 37' και 100' Πάντεβ, 116' Νίνκοβιτς / 52' Μπιάνκι, 63' Ντρολέ, 121' Ντι Νόλφο)

Μπολόνια - Βερόνα 4-0 (31' Ντι Φραντσέσκο, 39' και 86' Μουνιέ, 90' Κραφτ)