ΙΤΑΛΙΑ

Πέρασε από τη Ρώμη με Κεντίρα η Γιουβέντους

Με τον Σάμι Κεντίρα να σκοράρει το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης η Γιουβέντους επιβλήθηκε με 1-0 επί της Λάτσιο στη Ρώμη και έκανε το 2/2 στη Serie A. (VIDEO)

Η Γιουβέντους έχει τον τρόπο και τις λύσεις να παίρνει τα παιχνίδια στην Ιταλία και το απέδειξε για μία ακόμα φορά. Μπορεί στο ματς με τη Λάτσιο να μην ήταν εντυπωσιακή, ωστόσο και πάλι βρήκε τον τρόπο να φύγει από το γήπεδο με τρεις ακόμα βαθμούς στο "τσεπάκι" της.

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο με τις καλές στιγμές να είναι ελάχιστες. Η πρώτη καλή στιγμή ανήκε στους φιλοξενούμενους με τον Ντιμπαλά να κάνει το σουτ από καλή θέση πάνω όμως στον Μαρκέτι.

Ο τερματοφύλακας της Λάτσιο είπε "όχι και στον Ασαμόα στο 34'. Ο μέσος της Γιουβέντους "έκοψε" ωραία μέσα στην περιοχή, έκανε το σουτ αλλά ο Μαρκέτι έπεσε στην αριστερή του γωνία και απέκρουσε. Η πρώτη καλή στιγμή στο δεύτερο ημίχρονο ανήκε και αυτή στους φιλοξενούμενους. Ο Μάντζουκιτς σούταρε με τον Μαρκέτι να αποκρούει και στη συνέχεια ο Ντιμπαλά αστόχησε από καλή θέση. Η λύτρωση για τη Γιουβέντους ήρθε στο 66' όταν ο Κεντίρα έγινε αποδέκτης της μπάλας μέσα στην περιοχή και με ένα διαγώνιο σουτ νίκησε τον Μαρκέτι κάνοντας το 1-0.

Αυτό το γκολ ανάγκασε τη Λάτσιο να ανοιχτεί και να κυνηγήσει την ισοφάριση. Η πρώτη της καλή στιγμή ήρθε στο 75' όταν το σουτ του Γκαμπαρόν πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Μπουφόν. Σχεδόν δέκα λεπτά αργότερα στο 87' ο σπουδαίος Ιταλός τερματοφύλακας έκανε μία σπουδαία απόκρουση στο σουτ του Παρόλο μέσα από την περιοχή.

ΛΑΤΣΙΟ: Μαρκέτι, Μπάστος, Ντε Φράι, Ράντου, Μπάστα (72' Τζόρτζεβιτς) , Λουκακού (63 Γκαμπαρόν) , Παρόλο, Μπίγλια, Άντερσον, Ιμπόμπιλε, Λούλιτς (59' Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς)

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ: Μπουφόν, Μπαρτσάλι, Μπενατιά, Κιελίνι, Ντάνι Άλβες (73' Λίχτσταϊνερ), Κεντίρα, Λεμινά, Ασαμόα, Άλεξ Σάντρο, Ντιμπάλα (88' Πιάτσα), Μάντζουκιτς (65' Ιγκουαΐν)