ΙΤΑΛΙΑ

Κυπελλούχος η Νάπολι

Η Νάπολι αναδείχθηκε κυπελλούχος Ιταλίας για δεύτερη φορά τα τελευταία 3 χρόνια, καθώς νίκησε με 3-1 την Φιορεντίνα στο "Ολίμπικο". Σοβαρά επεισόδια, πυροβολισμοί και τραυματίες πριν το ματς (videos)

Κυπελλούχος Ιταλίας για 5η φορά στην ιστορία της αναδείχθηκε η Νάπολι, αφού επικράτησε με 3-1 της Φιορεντίνα στον τελικό του "Ολίμπικο" της Ρώμης.

Λίγες ώρες πριν όμως στους δρόμους της Ρώμης έγιναν σοβαρά επεισόδια με πυροβολισμούς και τραυματίες. Λεπτομέρειες ΕΔΩ.

Λόγω των επεισοδίων και της ανησυχίας των οπαδών της Νάπολι για την ζωή αυτών που τραυματίστηκαν στα επεισόδια το ματς άργησε να ξεκινήσει για περίπου 40 λεπτά.

Ο Λορέντσο Ινσίνιε πέτυχε δύο γρήγορα γκολ, στο 11' και στο 17' και στο 28' μείωσε ο Χουάν Μανουέλ Βάργκας.

Στο 79' ο Γκιοκχάν Ινλέρ αποβλήθηκε, η Φιορεντίνα πίεσε για την ισοφάριση με παίκτη παραπάνω και έχασε σπουδαία ευκαιρία με τον Ίλιτσιτς στο 85', ενώ στο 92' ο Ντρις Μέρτενς πέτυχε και το τρίτο γκολ των "παρτενοπέι"... κλειδώνοντας την κούπα.

Αυτή ήταν η τρίτη κατάκτηση κυπέλλου για τη Νάπολι τα τελευταία 3 χρόνια, ενώ μετράει 5 κούπες σε 9 τελικούς και η Φιορεντίνα 6 σε 10.

ΦΙΟΡΕΝΤΙΝΑ: Νέτο, Τόμοβιτς, Γκονσάλο Ροντρίγκες, Σάβιτς, Πασκουάλ (56' Ματίας Φερνάντες), Νταβίντ Πισάρο, Ακουιλάνι (83' Μάτρι), Μπόρχα Βαλέρο, Ίλιτσιτς, ΧΜ Βάργκας, Χοακίν (72' Τζουζέπε Ρόσι).

ΝΑΠΟΛΙ: Ρέινα, Ενρίκε, Φεντερίκο Φερνάντες, Αλμπιόλ, Γκουλάμ, Γκιοκχάν Ινλέρ, Ζορζίνιο, Χάμσικ (64' Μέρτενς), Καγιεχόν, Ινσίνιε (81' Μπεχράμι), Ιγκουαΐν.