SERIE A

Χωρίς γκολ Ίντερ και Γιουβέντους

Ίντερ και Γιουβέντους αναδείχθηκαν ισόπαλες χωρίς τέρματα στο Μιλάνο, έτσι η Φιορεντίνα παρέμεινε μόνη στην κορυφή. Δοκάρι για Μπρόζοβιτς και Κεντίρα (videos)

Ισόπαλο χωρίς σκορ ολοκληρώθηκε το ιταλικό ντέρμπι στο "Τζουζέπε Μεάτσα", με Ίντερ και Γιουβέντους να έχουν αμφότερες από ένα δοκάρι.

Η ομάδα του Τορίνο λίγο έλειψε να... κλέψει το ματς, όταν στο 69ο λεπτό ο Σάμι Κεντίρα βρέθηκε μόνος λίγο έξω από την μικρή περιοχή και το πλασέ του χτύπησε στην ρίζα του δεξιού κάθετου δοκαριού του Χαντάνοβιτς.

Οι "νερατζούρι" ήταν ανώτεροι στο πρώτο ημίχρονο, έχασαν ευκαιρίες με τον Μπουφόν να κάνει αρκετές επεμβάσεις και μάλιστα στο 30' έδιωξε όσο έπρεπε την μπάλα στην σέντρα-σουτ του Μπρόζοβιτς για να χτυπήσει αυτή εν συνεχεία στο οριζόντιο δοκάρι του.

Αυτό το αποτέλεσμα σημαίνει πως η Φιορεντίνα διατηρήθηκε μόνη στην κορυφή, όμως έναν βαθμό πίσω της είναι μαζί Ρόμα και Ίντερ, ενώ η Γιουβέντους μετά από 8 αγωνιστικές έχει 9 βαθμούς.

ΙΝΤΕΡ: Χαντάνοβιτς, Σαντόν, Μιράντα, Μουρίγιο, Ζουάν Ζεζούς, Μεδέλ (92' Κοντογκμπιά), Φελίπε Μέλο (64' Γκουαρίν), Μπρόζοβιτς, Πέρισιτς, Γιόβετιτς (92' Παλάσιο), Ικάρντι.

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ: Μπουφόν, Μπαρτζάλι, Μπονούτσι, Κιελίνι, Εβρά, Κεντίρα, Πογκμπά, Μαρκίζιο, Κουαδράδο, Τζάτζα (78' Ντιμπάλα), Μοράτα (71' Μάντζουκιτς).

*** για το νικητήριο γκολ του Ταχτσίδη στο 93' και όλα τα υπόλοιπα ματς διαβάστε ΕΔΩ

Τα αποτελέσματα της 8ης αγωνιστικής:

Σάββατο

Ρόμα - Έμπολι 3-1 (56' Πιάνιτς, 59' Ντε Ρόσι, 69' Σαλάχ / 75' Μπούχελ)

Τορίνο - Μίλαν 1-1 (73' Μπαζέλι / 63' Μπάκα)

Κυριακή

Μπολόνια - Παλέρμο 0-1 (23' Φράνκο Βάσκες)

Αταλάντα - Κάρπι 3-0 (7' Πινίγια, 43' Αλεχάντρο Γκόμες, 63' πέν. Τσιγκαρίνι)

Φροζινόνε - Σαμπντόρια 2-0 (53' Παγκανίνι, 55' Ντιονίζι)

Τζένοα - Κιέβο 3-2 (13' Παβολέτι, 17' Γκακπέ, 93' Ταχτσίδης / 1' Παλόσκι, 77' Πελισιέ)

Βερόνα - Ουντινέζε 1-1 (41' πέν. Πατσίνι / 84' Τερεό)

Νάπολι - Φιορεντίνα 2-1 (46' Ινσίνιε, 75' Ιγκουαΐν / 73' Κάλινιτς)

Σασουόλο - Λάτσιο 2-1 (7' πέν. Μπεράρντι, 60' Μισιρόλι / 67' Φελίπε Άντερσον)

Ίντερ - Γιουβέντους 0-0