SERIE A

Τρελή ανατροπή η Λάτσιο

SS Lazio midfielder Hernanes (2ndL) celebrates after scoring against Cesena during their Serie A football match in Rome's Olympic Stadium on Febuary 9, 2012.  AFP PHOTO / Filippo MONTEFORTE (Photo credit should read FILIPPO MONTEFORTE/AFP/Getty Images)
SS Lazio midfielder Hernanes (2ndL) celebrates after scoring against Cesena during their Serie A football match in Rome's Olympic Stadium on Febuary 9, 2012. AFP PHOTO / Filippo MONTEFORTE (Photo credit should read FILIPPO MONTEFORTE/AFP/Getty Images) AFP/GETTY IMAGES

Η Λάτσιο βρέθηκε να χάνει με 0-2 στην Ρώμη από την Τσεζένα, αλλά με 10 παίκτες έκανε ανατροπή, νίκησε με 3-2 και απέχει 3 βαθμούς από την κορυφή (video)

Η Λάτσιο με απίστευτη ανατροπή νίκησε με 3-2 την Τσεζένα στην Ρώμη και ανέβηκε στην 3η θέση, απέχοντας πλέο 3 βαθμούς από την κορυφή.

Η Τσεζένα με τέρματα των Αντριάν Μούτου στο 14' και Βιντσέντζο Ιακουΐντα στο 35' με πέναλτι, προηγήθηκε με 2-0.

Στην φάση του πέναλτι μάλιστα ο Αμπντουλά Κονκό αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα και οι Ρωμαίοι έμειναν με 10 παίκτες, έτσι έμοιαζε δύσκολο να "γυρίσει" το ματς.

Και όμως, με 3 γκολ μέσα σε 11 λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο η Λάτσιο έκανε την μεγάλη ανατροπή, παρά το αριθμητικό της μειονέκτημα.

Ο Ερνάνες στο 53' μείωσε, ο Σέναντ Λούλιτς στο 61' ισοφάρισε και ο Λίμπορ Κόζακ ολοκλήρωσε την ανατροπή στο 63'.

ΛΑΤΣΙΟ: Μαρκέτι, Κονκό, Μπιάβα, Τζάουρι, Λούλιτς, Λεντέσμα, Ματουζαλέμ, Άλβαρο Γκονσάλες, Ερνάνες, Καντρέβα (46' Κόζακ) (84' Σκαλόνι), Κλόζε.

ΤΣΕΖΕΝΑ: Αντονιόλι, Κομότο, Γκιγέρμο Ροντρίγκες, Λάουρο, Τσεκαρέλι, Κολούτσι, Παρόλο, Μάριο Σαντάνα (70' Γκουάνα), Πούντιλ (64' Ντελ Νέρο), Μούτου, Ιακουΐντα (59' Ρενεγιά).

*κόκκινη 32' Κονκό

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 23ης αγωνιστικής:

Πέμπτη

Λάτσιο - Τσεζένα 3-2 (53' Ερνάνες, 61' Λούλιτς, 63' Κόζακ / 13' Μούτου, 35' πέν. Ιακουΐντα)

*η Αταλάντα ξεκίνησε με -6

**από ένα ματς λιγότερο έχουν Κατάνια, Πάρμα, Γιουβέντους, Αταλάντα, Τζένοα, Μπολόνια, Φιορεντίνα και Σιένα

**για αναλυτική βαθμολογία (επιλέξτε Ιταλία & 1η κατηγορία)