SERIE A

Θρίαμβος της Νάπολι, 4-2 τη Μίλαν

ANSA/CESARE ABBATE
Napoli's Arkadiusz Milik (R) jubilates with his teammate Jose Callejon after scoring the goal during the Italian Serie A soccer match SSC Napoli vs AC Milan at San Paolo stadium in Naples, Italy, 27 August 2016. ANSA/CESARE ABBATE ANSA

Η προσωρινή ισοφάριση της Μίλαν σε 2-2 αφύπνισε τη Νάπολι, η οποία νίκησε 4-2 στο Σάο Πάολο. Από δύο γκολ σκόραραν οι Μίλιτς και Καγιεχόν, με εννιά τελείωσαν οι ροσονέρι. (VIDEOS)

Στο πιο σημαντικό παιχνίδι της αγωνιστικής στη Serie A, η Νάπολι υποδέχτηκε τη Μίλαν στο Σάο Πάολο και τη νίκησε με 4-2, δείχνοντας ότι παραμένει ανταγωνιστική και έχει υψηλούς στόχους.

Η Νάπολι άρχισε δυναμικά και προηγήθηκε 2-0 με τον Αρκάντιους Μίλικ να σκοράρει στο 18' και στο 33'. Η Μίλαν αντέδρασε και ισοφάρισε σε ένα τετράλεπτο 51' και 55' με τους Νιανγκ και Σούσο.

Η ισοφάριση αφύπνισε τη Νάπολι, η οποία προηγήθηκε εκ νέου με τον Καγιεχόν στο 74', ενώ στο επόμενο λεπτό αποβλήθηκε ο Κούτσκα με δεύτερη κίτρινη. Η γηπεδούχος πίεσε πιο πολύ και στο 87' ο Νιανγκ άφησε τη Μίλαν με 9 παίκτες.

Τελικά, το τελικό σκορ διαμόρφωσε πάλι ο Καγιεχόν, με γκολ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, δίνοντας πανηγυρικό τόνο στην επικράτηση της Νάπολι.

Νάπολι(4-3-3): Ρέινα, Χισάι, Αλμπιόλ (89' Κίρικες), Κουλιμπαλί, Γκουλάμ, Αλάν (73' Ζιελίνσκι), Ζορζίνιο, Χάμσικ, Καγεχόν, Μίλικ, Μέρτενς (78' Ινσίνιε)

Μίλαν(4-3-3): Ντοναρούμα, Αμπάτε (80' Καλάμπρια), Γκόμες, Ρομανιόλι, Ντε Σίλιο, Κούτσκα, Μοντολίβο, Μποναβεντούρα, Σούσο (86' Λαμπαντούλα), Μπάκα (80' Σόσα), Νιάνγκ