SERIE A

Θρίαμβος για Μίλαν, 3-0 την Ίντερ

Η Μίλαν νίκησε 3-0 την Ίντερ και απέχει 6 βαθμούς από την 3η θέση που οδηγεί στο Champions League. Τα γκολ οι Αλέξ, Μπάκα και Νιανγκ, έχασε πέναλτι για να ισοφαρίσει στο 70' ο Ικάρντι! (videos)

Θρίαμβος της Μίλαν στο ντέρμπι του Μιλάνο, καθώς νίκησε με 3-0 την Ίντερ και την πλησίασε στους 5 βαθμούς, ενώ οι "ροσονέρι" απέχουν πλέον 6 βαθμούς από την 3η θέση που οδηγεί στα προκριματικά του Champions League.

Η ομάδα του Σίνισα Μιχάιλοβιτς είχε την τύχη με το μέρος της, καθώς στο 70ό λεπτό ο Μάουρο Ικάρντι εκτέλεσε πέναλτι και το έχασε, με την μπάλα να χτυπά στο αριστερό δοκάρι του Τζανλουίτζι Ντοναρούμα.

Αν είχε σκοράρει ο Αργεντινός θα είχε ισοφαρίσει σε 1-1, ενώ τρία λεπτά μετά ο Κάρλος Μπάκα έκανε το 2-0 με πλασέ στην κίνηση από ασίστ του Εμ'Μπάιγ Νιανγκ (11ο γκολ ο Κολομβιανός που σκόραρε για 3η σερί αγωνιστική).

Ο Νιανγκ στο 77' διαμόρφωσε το τελικό 3-0 με διπλή προσπάθεια, έπειτα από κλέψιμο και πάσα του Μποναβεντούρα, ενώ η Μίλαν είχε ανοίξει το σκορ στο 35'με την κεφαλιά του Αλέξ στο δεύτερο δοκάρι, από την σέντρα του Κεϊσούκε Χόντα από δεξιά. Αυτό ήταν το πρώτο γκολ με κεφαλιά που δέχτηκε η Ίντερ στο πρωτάθλημα!

ΜΙΛΑΝ: Ντοναρούμα, Αμπάτε, Αλέξ, Ρομανιόλι, Αντονέλι, Μοντολίβο, Κούτσκα, Χόντα, Μποναβεντούρα, Νιανγκ (79' Μπαλοτέλι), Μπάκα (85' Μπερτολάτσι).

ΙΝΤΕΡ: Χαντάνοβιτς, Σαντόν, Μιράντα, Μουρίγιο, Ζουάν Ζεζούς, Μεδέλ, Μπρόζοβιτς, Πέρισιτς (77' Φελίπε Μέλο), Λιάιτς (87' Αλέξ Τέλες), Γιόβετιτς (64' Ικάρντι), Έντερ.

*χαμένο πέναλτι 70' Ικάρντι

Χαμός στα αποδυτήρια της Μίλαν με Σίλβιο Μπερλουσκόνι...

Ο Ρομπέρτο Μαντσίνι αποβλήθηκε και φεύγοντας έκανε χειρονομία στους φίλους της Μίλαν...

*** διαβάστε ΕΔΩ για τις νίκες των Νάπολι και Γιουβέντους

Τα αποτελέσματα της 22ης αγωνιστικής:

Σάββατο

Κάρπι - Παλέρμο 1-1 (74' πέν. Μανκόζου / 24' Τζιλαρντίνο)

Αταλάντα - Σασουόλο 1-1 (32' Ντένις / 27' Μπεράρντι)

Ρόμα - Φροζινόνε 3-1 (18' Ναϊνγκολάν, 48' Ελ Σααραουί, 84' Πιάνιτς / 24' Ντάνιελ Τσιοφάνι)

Κυριακή

Κιέβο - Γιουβέντους 0-4 (6' και 40' Μοράτα, 61' Αλέξ Σάντρο, 67' Πογκμπά)

Νάπολι - Έμπολι 5-1 (33' Ιγκουαΐν, 37' Ινσίνιε, 51' αυτ. Καμπορέζε, 83' και 88' Καγιεχόν / 28' Παρέδες)

Τζένοα - Φιορεντίνα 0-0

Τορίνο - Βερόνα 0-0

Ουντινέζε - Λάτσιο 0-0

Μπολόνια - Σαμπντόρια 3-2 (12' Μουνιέ, 24' Ντόνσα, 87' πέν. Ντέστρο / 54' Μουριέλ, 80' Κορέα)

Μίλαν - Ίντερ 3-0 (35' Αλέξ, 73' Μπάκα, 77' Νιανγκ)