SERIE A

Super Λάτσιο, ήττες Μίλαν & Ρόμα

Η Λάτσιο με τέρματα του Φελίπε Άντερσον νίκησε στο Τορίνο και πλησίασε στον έναν βαθμό την Ρόμα που έχασε από την Σαμπντόρια, ενώ η Μίλαν προηγήθηκε αλλά ηττήθηκε στην Φλωρεντία (videos)

Η Μίλαν προηγήθηκε με το τυχερό γκολ του Ντέστρο στην Φλωρεντία, αλλά η Φιορεντίνα επικράτησε με 2-1, κάνοντας ανατροπή στα τελευταία λεπτά.

Ο Χοακίν μπήκε στο ημίχρονο και ήταν ο κορυφαίος, ενώ... χειρότερος και πάλι ήταν ο Φιλίπο Ιντσάγκι, ο οποίο έβλεπε τους "βιόλα" να... πνίγουν για 20 λεπτά τους παίκτες του και δεν έκανε κάτι.

Ο Χοακίν στο 83' έκανε την ασίστ για τον Γκονσάλο Ροντρίγκες και σκόραρε στο 88' ολοκληρώνοντας την μεγάλη ανατροπή, ενώ είναι φυσικά είναι πολύ πιθανό να απολυθεί άμεσα ο Ιντσάγκι.

Με Φελίπε Άντερσον η Λάτσιο

Με δύο γκολ του Φελίπε Άντερσον η Λάτσιο νίκησε με 2-0 στο Τορίνο την "γκρανάτα", έτσι είναι πλεόν στην 3η θέση με +3 από τη Νάπολι.

Απογοητεύει η Ρόμα

Η Ρόμα συνεχίζει να απογοητεύει καθώς γνώρισε την ήττα, στο "Ολίμπικο", με 0-2 από τη Σαμπντόρια.

Βασικοί για τους "τζαλορόσι" οι Χοσέ Χολέμπας και Βασίλης Τοροσίδης (αντικαταστάθηκε στο 72ο λεπτό από τον Λιάιτς), αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Σεϊντού Κεϊτά. Τα γκολ για τη Σαμπντόρια, οι Ντε Σιλβέστρι στο 60ό λεπτό και Μουριέλ στο 78ο.

Οι συνθέσεις

ΦΙΟΡΕΝΤΙΝΑ (5-4-1): Νέτο, Ρόζι (80' Μπαμπακάρ), Μάικα Ρίτσαρντς (46' Χοακίν), Γκονσάλο Ροντρίγκες, Μπασάντα, Πασκουάλ, Κούρτιτς, Μπόρχα Βαλέρο, Ακουιλάνι (46' Μπάντελ), Ίλιτσιτς, Τζιλαρντίνο.

ΜΙΛΑΝ: Ντιέγκο Λόπεθ, Αμπάτε (87' Μπονέρα), Παλέτα, Μεξές, Αντονέλι, Εσιέν (90' Πατσίνι), Φαν Χίνκελ, Μποναβεντούρα, Χόντα (81' Τσέρτσι), Μενέζ, Ντέστρο.

ΤΟΡΙΝΟ (5-3-2): Παντέλι, Μπρούνο Πέρες, Μπόβο, Γιάνσον, Μακσίμοβιτς, Γκαστόν Σίλβα (63' Νταρμιάν), Μπάσα (78' Φάρνερουντ), Ελ Καντουρί, Μπενάσι, Αμαουρί, Χοσέφ Μαρτίνες (62' Μάξι Λόπες).

ΛΑΤΣΙΟ: Μαρκέτι, Μπάστα, Ντε Φράι, Μαουρίσιο, Ράντου, Λούκας Μπίγλια, Κατάλντι (57' Ονάζι), Παρόλο, Φελίπε Άντερσον (80' Έντερσον), Μάουρι (57' Μπαλντέ Κεϊτά), Κλόζε.

ΡΟΜΑ: Ντε Σάνκτις, Τοροσίδης (72' Λιάιτς), Γιανγκά-Εμ'Μπιουά, Αστόρι, Χολέμπας, Σεϊντού Κεϊτά, Φλορέντσι, Πιάνιτς, Ζερβινιό, Ιτούρμπε (68' Ντουμπιά), Τότι (63' Βέρντε).

ΣΑΜΠΝΤΟΡΙΑ: Βιβιάνο, Ντε Σιλβέστρι, Σιλβέστρε, Ρομανιόλι, Ρετζίνι, Παλόμπο, Πέδρο Ομπιάνγκ (64' Ντάνκαν), Σοριάνο, Έντερ (92' Βσόλεκ), Ετο'ό, Οκάκα (74' Μουριέλ).

*κόκκινη 81' Σεϊντού Κεϊτά

Τα αποτελέσματα της 27ης αγωνιστικής:

Σάββατο

Παλέρμο - Γιουβέντους 0-1 (70' Μοράτα)

Κάλιαρι - Έμπολι 1-1 (20' Ζοάο Πέδρο / 93' Βεσίνο)

Κυριακή

Τζένοα - Κιέβο 0-2 (49' και 68' Παλόσκι)

Σασουόλο - Πάρμα 4-1 (24' και 36' Νικόλα Σανσόνε, 61' πέν. Μπεράρντι, 65' Μισιρόλι / 26' Λίλα)

Αταλάντα - Ουντινέζε 0-0

Βερόνα - Νάπολι 2-0 (7' και 51' Τόνι)

Ίντερ - Τσεζένα 1-1 (48' Παλάσιο / 30' Ντεφρέλ)