SERIE A

Στο ρελαντί η Ίντερ την Κιέβο

Η Ίντερ πανηγύρισε σπουδαίο τρίποντο στην έδρα της Κιέβο, επικρατώντας 2-0 χάρη σε γκολ των Κόβατσιτς και Ρανόκια. Λευκή ισοπαλία για Έμπολι και Τορίνο.

Την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα με τον Ρομπέρτο Μαντσίνι στον πάγκο πανηγύρισε η Ίντερ. Οι "νερατζούρι" επιβλήθηκαν 2-0 στην έδρα της Κιέβο, πετυχαίνοντας ένα γκολ ανά ημίχρονο και πέρασε την Σασουόλο, ανεβαίνοντας στην 11η θέση με 20 βαθμούς.

Ο Κόβατσιτς άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους ύστερα από 19 λεπτά παιχνιδιού, για να έρθει ο Ρανόκια στο 55' να πετύχει το δεύτερο γκολ και να "κλειδώσει" το τρίποντο για τους Μιλανέζους, που είχαν ανάγκη να φύγουν νικητές από το "Μπεντεγκόντι".

Η Κιέβο, που τελείωσε τον αγώνα με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Μπότα στο 73', εννέα λεπτά μετά την είσοδό του στο γήπεδο, παρέμεινε στην 17η θέση με 13 βαθμούς.

Στο άλλο ματς της Δευτέρας, που έκλεισε το πρόγραμμα της 15ης αγωνιστικής, Έμπολι και Τορίνο έμειναν στη λευκή ισοπαλία. Οι γηπεδούχοι μετρούν πλέον 16 βαθμούς, δυο περισσότερους από την "γκρανάτα".

Οι συνθέσεις

ΚΙΕΒΟ: Μπισάρι, Σάρντο, Γκαμπερίνι, Μπόστιαν Σέζαρ, Μπιράγκι, Ίσκο, Ραντοβάνοβιτς, Μπίρσα (64' Μπότα), Χετεμάι, Μετζορίνι (85' Πελισιέ), Παλόσκι (64' Λόπες).

ΙΝΤΕΡ: Χαντάνοβιτς, Ντ'Αμπρόζιο, Ρανόκια, Ζουάν Ζεζούς, Ναγκατόμο, Μεντέλ, Γκουαρίν, Κουζμάνοβιτς (75' Ντοντό), Κόβατσιτς (81' Οσβάλντο), Παλάσιο, Ικάρντι (Εμ'Βιλά).

ΕΜΠΟΛΙ: Σέπε, Χισάι, Τονέλι, Ρουγκάνι, Μάριο Ρουί, Βαλντιφιόρι, Βεσίνο, Κρότσε, Βέρντι (71' Ζιελίνσκι), Μακαρόνε (80' Μτσεντλίτζε), Ταβάνο (58' Πουτσαρέλι).

ΤΟΡΙΝΟ (5-3-2): Ζιλέ, Νταρμιάν, Μακσίμοβιτς, Γιάνσον, Μορέτι, Μολινάρο (63' Μπρούνο Πέρες), Γκάτσι, Μπόβο, Ελ Καντουρί (80' Φάρνερουντ), Κουαλιαρέλα (71' Αμαουρί), Χοσέφ Μαρτίνες.

*κόκκινη 90' Γιάνσον

Τα αποτελέσματα της 15ης αγωνιστικής:

Σάββατο

Παλέρμο - Σασουόλο 2-1 (3' Ριγκόνι, 93' Μπελότι / 85' Παβολέτι)

Λάτσιο - Αταλάντα 3-0 (51' και 71' Μάουρι, 81' Λούλιτς)

Κυριακή

Γιουβέντους - Σαμπντόρια 1-1 (12' Εβρά / 51' Γκαμπιαντίνι)

Τζένοα - Ρόμα 0-1 (40' Ναϊνγκολάν)

Πάρμα - Κάλιαρι 0-0

Ουντινέζε - Βερόνα 1-2 (31' Ντι Νατάλε / 45'+1 Τόνι, 46' Χριστοδουλόπουλος)

Τσεζένα - Φιορεντίνα 1-4 (60' αυτ. Σάβιτς / 44' Μπόρχα Βαλέρο, 47' Σάβιτς, 79' Γκονσάλο Ροντρίγκες, 93' Ελ Χαμνταουί)

Μίλαν - Νάπολι 2-0 (6' Μενέζ, 52' Μποναβεντούρα)