SERIE A

Πήρε βαθμό στη Νάπολι η Γιουβέντους

Ο Γκονσάλο Ιγκουαΐν ακούμπησε ελάχιστα την μπάλα στην επιστροφή του στο "San Paolo", η Γιουβέντους έκανε μόνο δύο σουτ, αλλά αναδείχτηκε ισόπαλη 1-1 με τη Νάπολι. Στο -6 η Ρόμα απ'την κορυφή (videos)

Νάπολι και Γιουβέντους αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1 στο "San Paolo", έτσι η κερδισμένη της αγωνιστικής ήταν η Ρόμα, αφού μείωσε την απόσταση απ'την κορυφή στους 6 βαθμούς, ενώ αύξησε την απόσταση από τους "παρτενοπέι" στους 4.

Μόλις στο 7ο λεπτό η ομάδα του Τορίνο άνοιξε το σκορ με τον Σάμι Κεντίρα, αφού ο διεθνής Γερμανός έκανε εντυπωσιακά το "ένα-δύο" με τον Πιάνιτς στην περιοχή.

Αυτές οι 3 επαφές ήταν οι μόνες των παικτών της Γιουβέντους στην αντίπαλη περιοχή στο πρώτο ημίχρονο και το σουτ του Κεντίρα το μοναδικό στο στόχο σε όλο το ματς!

Στο δεύτερο ημίχρονο η "Γιούβε" μόνο ένα σουτ, άστοχο από τον Λεμινά, έτσι στην αναμέτρηση είχε μόνο δύο τελικές προσπάθειες, με καμία από αυτές να είναι από τον Γκονσάλο Ιγκουαΐν, ο οποίος στην επιστροφή του στο "San Paolo" γενικά ακούμπησε ελάχιστα την μπάλα.

Στο 60' ο Μάρεκ Χάμσικ ισοφάρισε σε 1-1, ενώ η Νάπολι έχασε ευκαιρίες για την ανατροπή, με τον Ντρις Μέρτενς να έχει και δοκάρι, αν και από αρκετά πλάγια.

ΝΑΠΟΛΙ: Ραφαέλ, Ίσαϊ, Αλμπιόλ, Κουλιμπαλί, Στρίνιτς (79' Γκουλάμ), Ζορζίνιο, Αλάν (69' Ζελίνσκι), Χάμσικ (76' Ρογκ), Καγιεχόν, Ινσίνιε, Μέρτενς.

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ: Μπουφόν, Λίχτσταϊνερ, Μπονούτσι, Κιελίνι, Ασαμόα, Κεντίρα, Μαρκίζιο (80' Ντιμπάλα), Πιάνιτς (87' Ρινκόν), Λεμινά (61' Κουαδράδο), Μάντζουκιτς, Ιγκουαΐν.

*** διαβάστε ΕΔΩ για την απώλεια της Μίλαν με την γκάφα του Ντοναρούμα και τις δύο ασίστς του Ταχτσίδη

Τα αποτελέσματα της 30ής αγωνιστικής:

Σάββατο

Σασουόλο - Λάτσιο 1-2 (26' πέν. Μπεράρντι / 42' Ιμόμπιλε, 83' αυτ. Ατσέρμπι)

Ρόμα - Έμπολι 2-0 (12' και 56' Τζέκο)

Κυριακή

Τορίνο - Ουντινέζε 2-2 (70' Μορέτι, 83' Μπελότι / 49' Γιάνκτο, 68' Πέριτσα)

Τζένοα - Αταλάντα 0-5 (25' Κόντι, 32' πέν., 63' και 83' Αλεχάντρο Γκόμες, 76' Καλντάρα)

Φιορεντίνα - Μπολόνια 1-0 (51' Μπαμπακάρ)

Παλέρμο - Κάλιαρι 1-3 (26' Τζανκάρλο Γκονσάλες / 48' και 89' Ιονίτσα, 58' Μποριέλο)

Κιέβο - Κροτόνε 1-2 (57' Πελισιέ / 51' Φεράρι, 82' Φαλτσινέλι)

Πεσκάρα - Μίλαν 1-1 (12' αυτ. Παλέτα / 41' Πάσαλιτς)

Νάπολι - Γιουβέντους 1-1 (60' Χάμσικ / 7' Κεντίρα)

20. Πεσκάρα 13

*οι 3 πρώτοι στο Champions League (ο 3ος στα προκριματικά)

**ο 4ος και ο 5ος στο Europa League (όπως και ο κάτοχος του Coppa Italia)

***υποβιβάζονται οι 3 τελευταίοι

****στην ισοβαθμία μετρούν τα μεταξύ τους ματς, μετά η διαφορά τερμάτων, μετά η καλύτερη επίθεση και μετά γίνεται κλήρωση

*****η Σασουόλο νίκησε 2-1 την Αταλάντα, αλλά η τελευταία πήρε το ματς 3-0 στα χαρτιά, καθώς η πρώτη χρησιμοποίησε παίκτη που δεν είχε δικαίωμα συμμετοχής