SERIE A

Πέμπτη σερί νίκη και -8 η Ρόμα

Η Ρόμα επικράτησε με 4-2 της Πάρμα στο "Ολίμπικο" σε αναμέτρηση που συνεχίστηκε από το 10ο λεπτό και μείωσε την απόσταση από την Γιουβέντους στους 8 βαθμούς, με 7 αγωνιστικές να απομένουν (video)

Η Ρόμα πήρε την πέμπτη συνεχόμενη νίκη της στο πρωτάθλημα, επικρατώντας με 4-2 της Πάρμα στο "Ολίμπικο" και έτσι μείωσε την απόσταση από την πρωτοπόρο, Γιουβέντους, στους 8 βαθμούς, με 7 αγωνιστικές να απομένουν.

Η αναμέτρηση συνεχίστηκε από το 10ο λεπτό, καθώς σε αυτό είχε διακοπεί στις 2 Φεβρουαρίου λόγω έντονης βροχόπτωσης.

Αυτήν την φορά πάντως είχαμε καταιγίδα από γκολ, καθώς μπήκαν τρία τέρματα σε πέντε λεπτά!

Στο 12ο άνοιξε το σκορ ο Ζερβινιό, ισοφάρισε ο Άκουα στο 15' και στο 16' ο Τότι έκανε το 2-1. Πιάνιτς (49') και Ταντέι (82') πέτυχαν τα άλλα δύο γκολ των γηπεδούχων, ενώ μείωσαν οι φιλοξενούμενοι με τον Μπιαμπιανί για το τελικό 4-2 στο 90'.

Η Ρόμα μπορεί να πήρε 5η συνεχόμενη νίκη, αλλά δεν σκόραρε ο Ντέστρο για 5ο σερί ματς, ενώ αυτή ήταν η 3η συνεχόμενη ήττα για την Πάρμα, η οποία πριν τα ματς με Γιουβέντους, Λάτσιο και Ρόμα ήταν αήττητη για 17 αγωνιστικές!

ΡΟΜΑ: Ντε Σάνκτις, Μάικον, Μπενατιά, Καστάν, Τοροσίδης, Ντε Ρόσι, Πιάνιτς, Ταντέι, Ζερβινιό (86' Λιάιτς), Τότι (76' Μπάστος), Ντέστρο (58' Φλορέντσι).

ΠΑΡΜΑ: Μιράντε, Κασάνι, Αλεσάντρο Λουκαρέλι, Μολινάρο, Γκόμπι, Άκουα (71' Μουνάρι), Μαρκιόνι, Παρόλο (85' Μάουρι), Μπιαμπιανί, Στσελότο (85' Παλαντίνο), Αμαουρί.