SERIE A

Ο Σούσο "ξέρανε" τη Λάτσιο

Σε ένα παιχνίδι στο οποίο η Λάτσιο είχε τις ευκαιρίες και ήταν μπροστά στο σκορ ο Σούσο με μία ατομική προσπάθεια έκανε το 1-1 στο 85' και χάρισε το βαθμό της ισοπαλίας στη Μίλαν.

Το παιχνίδι το οποίο έκλεισε την 24η αγωνιστική Ιταλία ήταν το ντέρμπι ανάμεσα στη Λάτσιο και τη Μίλαν. Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι και έχασαν αρκετές ευκαιρίες να "καθαρίσουν" το ματς μετά το 1-0 (εύστοχο πέναλτι του Μπίγλια) και τους τιμώρησε στο 85' ο Σούσο.

Στο πρώτο μέρος η κατοχή της μπάλας ήταν μοιρασμένη, ωστόσο η Λάτσιο ήταν εκείνη που απειλούσε και έβαλε δύσκολα στον Ντοναρούμα. Η πιο μεγάλη στιγμή του πρώτου μέρους ήρθε στο 28' μετά από κόρνερ ο Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς πήρε την κεφαλιά η μπάλα στρώθηκε στον Χουτ μέσα στην μικρή περιοχή όμως ο κεντρικός αμυντικός της Λάτσιο νικήθηκε από τον τερματοφύλακα της Μίλαν.

Μάλιστα, οι παίκτες του Μοντέλα στην αμέσως επόμενη φάση είχαν την πιο καλή στιγμή τους. Ο Οκάμπος μετά από λάθος από τους αμυντικούς της Λάτσιο μπήκε στην στην περιοχή όμως ο Στρακόσα τον νίκησε. Στη συνέχεια ο ρυθμός του ματς έπεσε και όλα έδειχνα ότι οι δύο ομάδες θα πήγαιναν στα αποδυτήρια με το 0-0. Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων και δευτερόλεπτα πριν έχουμε το τέλος του πρώτου ημιχρόνου ο διαιτητής έδωσε πέναλτι σε ανατροπή του Ιμόμπιλε μέσα στην περιοχή από τους Ντοναρούμα και Γκόμες (περισσότερο ο δεύτερος φαίνεται να τον ανατρέπει). Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μπίγλια με τον αρχηγό της Λάτσιο να είναι εύστοχος και να κάνει το 1-0.

Η εικόνα του ματς δεν άλλαξε ιδιαίτερα στο δεύτερο ημίχρονο. Η Λάτσιο έδωσε χώρο στην Μίλαν με τους παίκτες του Μοντέλα να έχουν την κατοχή, όμως εκείνοι του Ινζάγκι ήταν πιο επικίνδυνοι στις αντεπιθέσεις και έχασαν αρκετές ευκαιρίες κυρίως με τον Άντερσον και τον Ιμόμπιλε να "καθαρίσουν" το ματς. Κάπου εδώ μίλησε ο άγραφος νόμος του ποδοσφαίρου με τον Σούσο να "χορεύει" στο 85' τρεις παίκτες της Λάτσιο και με εξαιρετικό πλασέ αν κάνει το τελικό 1-1.

Θυμηθείτε το LIVE της αναμέτρησης.

ΛΑΤΣΙΟ: Στρακόσα, Μπάστα, Ντε Φράι, Χουτ, Ράντου (87' Πατρίκ), Παρόλο, Μπίγλια, Μιλίνκοβιτς, Άντερσον (87' Λομπάρντι), Κεϊτά (65' Λούλιτς), Ιμόμπιλε

ΜΙΛΑΝ: Ντοναρούμα, Αμπάτε, Γκόμες, Σαπάτα, Βανχιόνι, Πάσαλιτς, Λοκατέλι (52' Σόσα), Πόλι (77' Φερνάντες), Σούσο, Ντεουλοφέου, Οκάμπος (63' Λαπαντούλα)

Τα αποτελέσματα της 24ης αγωνιστικής:

Παρασκευή

Νάπολι - Τζένοα 2-0 (50' Ζελίνσκι, 68' Τζακερίνι)

Σάββατο

Φιορεντίνα - Ουντινέζε 3-0 (41' Μπόρχα Βαλέρο, 62' Μπαμπακάρ, 80' πέν. Μπερναρντέσκι)

Κυριακή

Κροτόνε - Ρόμα 0-2 (40' Ναϊνγκολάν, 77' Τζέκο)

Παλέρμο - Αταλάντα 1-3 (41' Τσότσεφ / 19' Κόντι, 26' Αλεχάντρο Γκόμες, 78' Κριστάντε)

Σασουόλο - Κιέβο 1-3 (24' Μάτρι / 39', 56' και 67' Ινγκλέζε)

Ίντερ - Έμπολι 2-0 (14' Έντερ, 54' Καντρέβα)

Τορίνο - Πεσκάρα 5-3 (2' Ιάγο Φαλκέ, 9' Αζέτι, 15' και 61' Μπελότι, 53' Λιάιτς / 73' αυτ. Αζέτι, 75' και 83' Μπεναλί)

Σαμπντόρια - Μπολόνια 3-1 (82' πέν. Μουριέλ, 83' Σικ, 88' αυτ. Εμ'Μπάιγ / 18' Τζεμαϊλί)

Κάλιαρι - Γιουβέντους 0-2 (37' και 47' Ιγκουαΐν)

Δευτέρα

Λάτσιο - Μίλαν 1-1 (45+1' πεν. Μπίγλια / 85' Σούσο)