SERIE A

Ο Μπρούνο Φερνάντες "εκτέλεσε" τη Νάπολι, στο +6 η Γιουβέντους

Ο Μπρούνο Φερνάντες έβαλε πέναλτι, έχασε πέναλτι, σημείωσε γκολάρα και οδήγησε την Ουντινέζε σε θρίαμβο επί της Νάπολι με 3-1 (videos).

Το 30ο γκολ του Ιγκουαΐν στη φετινή Serie A δεν έφτανε στην Νάπολι καθώς η Ουντινέζε είχε σε κέφια τον Μπρούνο Φερνάντες. Αφού έβαλε πέναλτι (14') και έχασε το επόμενο (26'), ο Πορτογάλος σημείωσε ένα υπέροχο τέρμα στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν ισοφαρίσει με τον Ιγκουαΐν στο 24' αλλά δεν μπόρεσαν να κρατήσουν το 1-1 μέχρι την ανάπαυλα. Και στο 57' ήρθε ο Τερεό για να τους αποτελειώσει (3-1), αφήνοντάς του 6 βαθμούς πίσω από τη Γιουβέντους, 7 στροφές πριν το τέλος!

Σαν να μην έφτανε η βαθμολογική απώλεια, η Νάπολι έχασε και τον Ιγκουαΐν που αποβλήθηκε στο 75ο λεπτό της αναμέτρησης στο Φρίουλι με δεύτερη κίτρινη κάρτα (για χτύπημα εκτός φάσης στον Φελίπε και έντονη αντίδραση εν συνεχεία). Αξίζει να σημειωθεί και η καλή παρουσία του Ορέστη Καρνέζη με δύο εξαιρετικές επεμβάσεις στο πρώτο μέρος.

ΟΥΝΤΙΝΕΖΕ: Καρνέζης, Βίντμερ, Ερτό, Ντανίλο, Φελίπε, Αρμέρο (75' Πίρις), Αγκιέμανγκ-Μπάντου, Κουζμάνοβιτς, Μπρούνο Φερνάντες, Τερεό (84' Πέριτσα), Ντουβάν Σαπάτα (64' Μάτος).

ΝΑΠΟΛΙ: Γκαμπριέλ, Ισάι, Αλμπιόλ, Κουλιμπαλί, Γκουλάμ, Ζορζίνιο (74' Ελ Καντουρί), Αλάν, Χάμσικ, Καγιεχόν (58' Μέρτενς), Ινσίνιε (72' Γκαμπιαντίνι), Ιγκουαΐν.

Μπρούνο Φερνάντες VS. Νάπολι

Ο Μπρούνο Φερνάντες έβαλε αυτή την υπέροχη ΓΚΟΛΑΡΑ στην Νάπολι και οι οπαδοί της Ουντινέζε (αλλά και της ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ) δεν έχουν σταματήσει να πανηγυρίζουν!

***διαβάστε ΕΔΩ για το ντέρμπι της Ρώμης και τα υπόλοιπα ματς της Κυριακής

Τα αποτελέσματα της 31ης αγωνιστικής:

Σάββατο

Κάρπι - Σασουόλο 1-3 (25' Γκαλιόλο / 4' Σανσόνε, 35' Ντεφρέλ, 73' Ατσέρμπι)

Γιουβέντους - Έμπολι 1-0 (44' Μάντζουκιτς)

Κυριακή

Ουντινέζε - Νάπολι 3-1 (14' πέν. και 45+1' Μπρούνο Φερνάντες, 57' Τερεό / 24' Ιγκουαΐν)

Τζένοα - Φροζινόνε 4-0 (43', 59' και 76' Σούσο, 72' Ριγκόνι)

Αταλάντα - Μίλαν 2-1 (44' Πινίγια, 62' Αλεχάντρο Γκόμες / 5' πέν. Λουίζ Αντριάνο)

Κιέβο - Παλέρμο 3-1 (6' Κατσιατόρε, 53' Ριγκόνι, 74' Μπίρσα / 28' Τζιλαρντίνο)

Λάτσιο - Ρόμα 1-4 (75' Παρόλο / 15' Ελ Σααραουί, 64' Τζέκο, 83' Φλορέντσι, 87' Περότι)

Φιορεντίνα - Σαμπντόρια 1-1 (24' Ίλιτσιτς / 39' Ρίκι Άλβαρες)

Ίντερ - Τορίνο 1-2 (17' πέν. Ικάρντι / 55' Μολινάρο, 73' πέν. Μπελότι)

20. Βερόνα 19

*στο Champions League οι 3 πρώτοι (προκριματικά ο 3ος)

**στο Europa League ο 4ος και ο 5ος (και ένας από το Coppa Italia)

***υποβιβάζονται οι 3 τελευταίοι

****στην ισοβαθμία πρώτο κριτήριο είναι τα μεταξύ τους ματς και μετά η διαφορά τερμάτων