SERIE A

Ο Μπαλοτέλι "εκτέλεσε" τον Καρνέζη

ANSA/LANCIA
AC Milan's Mario Balotelli (R) jubilates with his teammates after scoring the goal during the Italian Serie A soccer match Udinese Calcio vs AC Milan at Friuli stadium in Udine, Italy, 22 September 2015. ANSA/LANCIA ANSA

Η Μίλαν νίκησε 3-2 την Ουντινέζε, κάνοντας τα εύκολα... δύσκολα στο "Φρίουλι", αφού είχε προηγηθεί 3-0. Ο Μάριο Μπαλοτέλι πέτυχε το πρώτο του γκολ νικώντας τον Καρνέζη στο 5' με εκτέλεση φάουλ (video)

Την πρώτη της εκτός έδρας νίκη για την φετινή Serie A πήρε η Μίλαν, επικρατώντας με 3-2 της Ουντινέζε στο "Φρίουλι".

Μόλις στο 5ο λεπτό άνοιξε το σκορ ο Μάριο Μπαλοτέλι, νικώντας τον Ορέστη Καρνέζη με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ, ενώ το 0-2 έκανε ο Μποναβεντούρα στο 10', με εντυπωσιακό κοντρόλ και πλασέ με το αριστερό.

Η Μίλαν προηγήθηκε 3-0 στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου με την κεφαλιά του Κριστιάν Σαπάτα, αλλά τελικά αγχώθηκε πάρα πολύ για να φτάσει στο πρώτο "διπλό" με Σίνισα Μιχάιλοβιτς.

Ο Αγκιέμανγκ-Μπάντου μείωσε σε 1-3 στο 51' και ο Ντουβάν Σαπάτα σε 2-3 στο 58', ενώ οι "τζεμπρέτε" έχασαν καλές ευκαιρίες για να ισοφαρίσουν, αλλά δεν κατάφεραν.

© EPA

ΟΥΝΤΙΝΕΖΕ (5-3-2): Καρνέζης, Εντενίλσον, Ουαγκέ, Ντομίτσι, Πίρις (46' Ντουβάν Σαπάτα), Αλί Αντνάν (73' Πασκουάλε), Ιτούρα (84' Μαρκίνιο), Αγκιέμανγκ-Μπάντου, Μπρούνο Φερνάντες, Ντι Νατάλε, Τερεό.

ΜΙΛΑΝ: Ντιέγκο Λόπεθ, Καλάμπρια (49' Αλέξ), Κριστιάν Σαπάτα, Ρομανιόλι, Ντε Σίλιο, Νάιτζελ ντε Γιόνγκ, Μοντολίβο, Μποναβεντούρα, Χόντα (64' Πόλι), Μπάκα (80' Λουίζ Αντριάνο), Μπαλοτέλι.

*κόκκινη 92' Μπρούνο Φερνάντες

Τα αποτελέσματα της 5ης αγωνιστικής:

Τρίτη

Ουντινέζε - Μίλαν 2-3 (51' Αγκιέμανγκ-Μπάντου, 58' Ντουβάν Σαπάτα / 5' Μπαλοτέλι, 10' Μποναβεντούρα, 45'+1 Κριστιάν Σαπάτα)