SERIE A

Ο Μπάκα "λύτρωσε" τη Μίλαν

Η Μίλαν επικράτησε με 1-0 της Σαμπντόρια στο "Λουίτζι Φεράρις" χάρη σε γκολ του Κάρλος Μπάκα στο 85ο λεπτό και πανηγύρισε τη δεύτερη νίκη της στο πρωτάθλημα.

Ύστερα από δύο ήττες η Μίλαν επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα. Οι "ροσονέρι", παρότι δεν ήταν καλοί στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, κατάφεραν να επικρατήσουν με 1-0 της Σαμπντόρια στο "Λουίτζι Φεράρις" για την 4η αγωνιστική της Serie A.

Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο απ' τα πρώτα λεπτά, όμως βρήκαν απέναντί τους έναν εκπληκτικό Τζανλουίτζι Ντοναρούμα, ο οποίος κράτησε όρθια την ομάδα του με εξαιρετικές επεμβάσεις.

Η είσοδος του Κάρλος Μπάκα στο 65ο λεπτό έδωσε επιθετική ώθηση στην ομάδα του Βιντσέντσο Μοντέλα, με τον Κολομβιανό άσο να χάνει μία καλή ευκαιρία να χριστεί σκόρερ οχτώ λεπτά αργότερα. Τελικά, στο 85' ο 30χρονος άσος με υπέροχο πλασέ χάρισε μία υπερπολύτιμη νίκη στην ομάδα του.

ΣΑΜΠΝΤΟΡΙΑ: Βιβιάνο, Σάλα (31' Περέιρα), Σιλβέστρε, Σκρίνιαρ, Ρετζίνι, Μπαρέτο (88' Σικ), Τορέιρα, Λινέτι, Πρατ (69' Μπρούνο Φερνάντες), Μουριέλ, Κουαλιαρέλα.

ΜΙΛΑΝ: Ντοναρούμα, Αμπάτε, Παλέτα, Ρομανιόλι, Καλάμπρια, Σόσα (57' Λοκατέλι), Μοντολίβο, Μποναβεντούρα, Σούσο (91' Γκόμες), Λαπαντούλα (64' Μπάκα), Νιανγκ.

*ματς λιγότερο Φιορεντίνα & Τζένοα

**η Σασουόλο νίκησε 2-1 την Αταλάντα, αλλά η τελευταία πήρε το ματς 3-0 στα χαρτιά, καθώς η πρώτη χρησιμοποίησε παίκτη που δεν είχε δικαίωμα συμμετοχής