SERIE A

Ο Κουλιμπαλί σόκαρε στο 90' τη Γιουβέντους, στο -1 η Νάπολι

Η κεφαλιά του Καλιντού Κουλιμπαλί στο 90' έδωσε στη Νάπολι τη νίκη επί της Γιουβέντους μέσα στο Τορίνο και έκλεισε την "ψαλίδα" των δύο ομάδων στον έναν βαθμό, με τέσσερις αγώνες να απομένουν.

Το γκολ του Καλιντού Κουλιμπαλί στο 90ό λεπτό έδωσε στη Νάπολι τη νίκη με 1-0 επί της Γιουβέντους στον "τελικό πρωταθλήματος" στη Serie A για την 34η αγωνιστική, σόκαρε το Τορίνο και κράτησε ανοιχτή τη μάχη για το σκουντέτο, αφού πλέον τις δύο ομάδες τις χωρίζει ένας βαθμός..

Οι "μπιανκονέρι" πάλεψαν για την ισοπαλία, οι "παρτενοπέι" είχαν ευκαιρίες, αλλά δεν κατάφεραν να τις αξιοποιήσουν με τα "βαριά πυροβολικά" τους και τελικά χρειάστηκαν την κεφαλιά του Σενεγαλέζου στόπερ στο τέλος για να φτάσουν στη νίκη, με τέσσερις αγώνες να απομένουν.

Μετά από την εκτός έδρας ισοπαλία με την Κροτόνε, ο Μασιμιλιάνο Αλέγκρι κράτησε στον πάγκο τον Άλεξ Σάντρο κι έβαλε στη θέση του τον Κουάντουο Ασαμόα, ωστόσο μόλις στο 12' χρειάστηκε να κάνει κι άλλη αλλαγή, αφού ο Τζιόρτζιο Κιελίνι αποχώρησε τραυματίας, με τον Στέφαν Λίχτσταϊνερ να παίρνει τη θέση του.

Οι φιλοξενούμενοι, με την... καθιερωμένη ενδεκάδα του Μαουρίτζιο Σάρι τους τελευταίους μήνες, είχαν τον ρόλο του οδηγού στα πρώτα λεπτά του αγώνα, αναγκάζοντας τους γηπεδούχους να τρέχουν και να μην φτάνουν, ειδικά από τις πτέρυγες. Μέσα στα πρώτα 10 λεπτά, οι Ασαμόα και Μεντχί Μπενατιά είχαν "κιτρινιστεί", ενώ ο Μάριο Ρούι έκανε "πάρτι" από τα αριστερά.

Παρ' όλα αυτά, στο 17' η Γιουβέντους είχε δοκάρι σε εκτέλεση φάουλ (με κόντρα) στη μεγαλύτερη ευκαιρία του 1ου ημιχρόνου. Οι "παρτενοπέι" είχαν περιορίσει τη Γιουβέντους στο γήπεδό της, ωστόσο οι κάθετες πάσες στην πλάτη της άμυνας δεν κατέληγαν σε καλές τελικές προσπάθειες.

Ο Γκονσάλο Ιγκουαΐν που είχε κρίνει το παιχνίδι του 1ου γύρου στην έδρα της πρώην ομάδας του δεν μπορούσε να ακουμπήσει μπάλα, ωστόσο ο Αλέγκρι αντικατέστησε τον Πάουλο Ντιμπάλα στην ανάπαυλα, για χάρη του Χουάν Κουαδράδο.

Το παιχνίδι έχασε τον ρυθμό του, ο Σάρι έκανε τις δύο -επίσης καθιερωμένες- αλλαγές του με τον Αρκάντιους Μίλικ να παίρνει τη θέση του Ντρις Μέρτενς και τον Πιοτρ Ζιελίνσκι εκείνη του Μάρεκ Χάμσικ, ωστόσο η Γιουβέντους δεν πτοήθηκε και άρχισε να ανεβαίνει μερικά μέτρα στον αγωνιστικό χώρο, κάνοντας ακόμα πιο δύσκολο το έργο των "παρτενοπέι", που πλέον έπρεπε και να αμυνθούν.

Η είσοδος δύο Κροατών που είχαν στον πάγκο τους οι ομάδες, του Μάριο Μάντζουκιτς και του Μάρκο Ρογκ, δεν έφερε αποτέλεσμα. Αντιθέτως, ένας παίκτης που βρισκόταν στο ματς από το 1ο λεπτό αλλά σε τελείως διαφορετικό ρόλο, ο Κουλιμπαλί, ήταν αυτός που "ξεκλείδωσε" το τέρμα του Τζιανλουίτζι Μπουφόν και έδωσε το πρώτο εκτός έδρας "τρίποντο" στη Νάπολι για το πρωτάθλημα κόντρα στη Γιουβέντους από το 2009.

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ: Μπουφόν, Χέβεντες, Μπενατιά, Κιελίνι (12' Λίχτσταϊνερ), Ασαμόα, Κεντίρα, Πιάνιτς, Ματουιντί, Κόστα (71' Μάντζουκιτς), Ιγκουαΐν, Ντιμπάλα (46' Κουαδράδο)

ΝΑΠΟΛΙ: Ρέινα, Ισάι, Αλμπιόλ, Κουλιμπαλί, Μάριο Ρούι, Αλάν (80' Ρογκ), Ζορζίνιο, Χάμσικ (67' Ζιελίνσκι), Καγεχόν, Μέρτενς (61' Μίλικ), Ινσίνιε