SERIE A

Ο Ιγκουαΐν "σώπασε" τη Νάπολη

Ο persona non grata του "Σαν Πάολο", Γκονσάλο Ιγκουαΐν, πήρε εκδίκηση ακόμα μία φορά από τους οπαδούς της Νάπολι που τον αποδοκίμαζαν, δίνοντας στη Γιουβέντους μία κομβική εκτός έδρας νίκη 1-0 στο ντέρμπι τίτλου της Serie A.

Οι προετοιμασίες είχαν αρχίσει από νωρίς, τα πανό και τα πλακάτ με το "71" είχαν ετοιμαστεί, ωστόσο το ίδιο συνέβη και από την αντίπερα όχθη. Ο Γκονσάλο Ιγκουαΐν πρόλαβε να υποβληθεί σε μικροεπέμβαση στο δάχτυλο του χεριού τη Δευτέρα, να βρεθεί στην αποστολή της Γιουβέντους, να μπει στην ενδεκάδα, να σημειώσει το μοναδικό τέρμα του αγώνα και να "σιγήσει" ξανά το παθιασμένο εναντίον του κοινό του Σαν Πάολο στη νίκη 1-0 επί της Νάπολι.

Το ντέρμπι τίτλου της 14ης αγωνιστικής της Serie A βρήκε νικητές τους "μπιανκονέρι" που πλησίασαν στον πόντο τους "παρτενοπέι" και έδειξαν ότι παραμένουν το φαβορί για την κατάκτηση του έκτου σερί σκουντέτο.

Το παιχνίδι ήταν έντονο από το 1ο λεπτό, με τον Ιγκουαΐν να χάνει την πρώτη ευκαιρία, στην οποία τον νίκησε ο Πέπε Ρέινα. Στο 12ο λεπτό, σε μία γρήγορη επίθεση των "μπιανκονέρι", βρέθηκε στην περιοχή και πλάσαρε για το 1-0, κάνοντας χειρονομίες προς το κοινό που τον αποδοκίμαζε κατά τους πανηγυρισμούς του.

Η Νάπολι δεν αντέδρασε με εξαίρεση ένα σουτ του Χοσέ Καγεχόν που έδιωξε σε κόρνερ ο Τζιανλουίτζι Μπουφόν κι ενώ τα νεύρα άγγιξαν το "κόκκινο" μεταξύ του Ιγκουαΐν και του ηγέτη των Ναπολιτάνων, Λορέντζο Ινσίνιε, που του ζητούσε τον λόγο για τους πανηγυρισμούς.

Κάποια εκατέρωθεν σουτ δεν είχαν τύχη, μία κεφαλιά του Ντρις Μέρτενς ανάγκασε ξανά τον Μπουφόν να επέμβει στο 32', ενώ ο Πάουλο Ντιμπάλα είχε κι αυτός μια καλή στιγμή στην κόντρα.

Ο Μαουρίτσιο Σάρι δεν προχώρησε σε αλλαγές στην ανάπαυλα, αλλά οι "παρτενοπέι" δεν βελτιώθηκαν και πλην ενός διαγώνιου σουτ του Χοσέ Καγεχόν, δεν είχαν να επιδείξουν τίποτα πλην ανούσιας πίεσης στα πρώτα λεπτά.

Οι Πιοτρ Ζιελίνσκι, Κριστιάν Μάτζιο και Αντάμ Ουνάς δεν έφεραν αποτέλεσμα για τους γηπεδούχους, ενώ οι Κλάουντιο Μαρκίζιο, Χουάν Κουαδράδο και αργότερα Αντρέα Μπαρτζάλι "κλείδωσαν" ακόμη περισσότερο την εστία του Μπουφόν.

Μάλιστα, η Γιουβέντους έχασε τη μεγαλύτερη ευκαιρία του 2ου μέρους, όταν ο Μπλεζ Ματουιντί έπιασε σουτ από τη μικρή περιοχή με την μπάλα να σκάει, αλλά ο Ρέινα με ενστικτώδη απόκρουση έδιωξε σε κόρνερ.

Το 1-0 για τη "γηραιά κυρία" έμεινε μέχρι τέλους και πλέον η κούρσα του πρωταθλήματος πήρε μία διαφορετική τροπή.

***διαβάστε εδώ για την άνετη νίκη της Ρόμα επί της ΣΠΑΛ των δέκα παικτών

ΝΑΠΟΛΙ: Ρέινα, Ίσαϊ, Αλμπιόλ, Κουλιμπαλί, Μάριο Ρούι (76' Μάτζιο), Αλάν (67' Ζιελίνσκι), Ζορζίνιο, Χάμσικ, Καγεχόν, Μέρτενς, Ινσίνιε (76' Ουνάς)

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ: Μπουφόν, Ντε Σίλιο (84' Μπαρτζάλι), Μπενατιά, Κιελίνι, Ασαμόα, Κόστα (79' Κουαδράδο), Κεντίρα (67' Μαρκίζιο), Πιάνιτς, Ματουιντί, Ντιμπάλα, Ιγκουαΐν

Τα αποτελέσματα της 14ης αγωνιστικής:

Παρασκευή

Ρόμα - ΣΠΑΛ 3-1 (19' Τζέκο, 32' Στρούτμαν, 53' Πελεγκρίνι / 55' Βιβιάνι)

****υποβιβάζονται οι 3 τελευταίοι

****στην ισοβαθμία μετρούν τα μεταξύ τους ματς, μετά η διαφορά τερμάτων, μετά η καλύτερη επίθεση και μετά γίνεται κλήρωση (αν κρίνεται σημαντική θέση)