SERIE A

Νίκη τίτλου η Γιουβέντους, 3-1 τη Μίλαν

Η Μίλαν έκανε καλή εμφάνιση στο Τορίνο, έφτασε κοντά στην ανατροπή, αλλά η Γιουβέντους νίκησε 3-1 και έκανε σπουδαίο βήμα τίτλου, καθώς άφησε 4 βαθμούς πίσω τη Νάπολι (videos)

Η Γιουβέντους δεν έκανε καλή εμφάνιση, αλλά νίκησε 3-1 τη Μίλαν και βρίσκεται πολύ κοντά στην κατάκτηση τoυ ιταλικού πρωταθλήματος, καθώς άφησε ξανά 4 βαθμούς πίσω τη Νάπολι ( νωρίτερα γκέλαρε με τη Σασουόλο).

Στο 8ο λεπτό ο Ντιμπάλα άνοιξε το σκορ με εξαιρετικό σουτ, αλλά στο 28' απάντησε ο Λεονάρντο Μπονούτσι, ο οποίος πανηγύρισε το γκολ κόντρα στην πρώην ομάδα του.

Η Μίλαν από τότε μέχρι και το 75ο λεπτό ήταν ανώτερη, αλλά δεν εκμεταλλεύτηκε τις ευκαιρίες της για να ολοκληρώσει την ανατροπή, με κορυφαία το δοκάρι σε σουτ του Τσαλχάνογλου.

Ο Κουαδράδο "τιμώρησε" τους "ροσονέρι" στο 79' με κοντινή κεφαλιά από γύρισμα του Κεντίρα, ο οποίος στο 87' διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ (5-3-2): Μπουφόν, Λίχτσταϊνερ (46' Ντόουγκλας Κόστα), Μπαρτζάλι, Μπενατιά, Κιελίνι, Ασαμόα, Πιάνιτς (75' Μπεντανκούρ), Κεντίρα, Ματουιντί (61' Κουαδράδο), Ντιμπάλα, Ιγκουαΐν.

ΜΙΛΑΝ: Ντοναρούμα, Καλάμπρια, Μπονούτσι, Ρομανιόλι, Ρικάρντο Ροντρίγκεθ, Λούκας Μπίγλια (76' Μοντολίβο), Κεσιέ, Μποναβεντούρα, Σούσο, Τσαλχάνογλου (80' Κουτρόνε), Αντρέ Σίλβα (65' Κάλινιτς).

Τα αποτελέσματα της 30ής αγωνιστικής:

Σάββατο

Μπολόνια - Ρόμα 1-1 (18' Πουλγκάρ / 76' Τζέκο)

Λάτσιο - Μπενεβέντο 6-2 (19' και 68' Ιμόμπιλε, 60' Καϊσέδο, 66' Ντε Φράι, 83' Λούκας Λέιβα, 90'+1 πέν. Λουίς Αλμπέρτο / 23' Κατάλντι, 51' Γκιλιέρμε)

Φιορεντίνα - Κροτόνε 2-0 (3' Σιμεόνε, 62' Κιέζα)

Ίντερ - Βερόνα 3-0 (1' και 48' Ικάρντι, 13' Πέρισιτς)

Τζένοα - ΣΠΑΛ 1-1 (30' πέν. Λαπαντούλα / 60' Λάτζαρι)

Κάλιαρι - Τορίνο 0-4 (61' Ιάγο Φαλκέ, 65' Λιάιτς, 79' Ανσάλντι, 87' Όμπι)

Αταλάντα - Ουντινέζε 2-0 (68' Πετάνια, 74' Μαζιέλο)

Σασουόλο - Νάπολι 1-1 (22' Πολιτάνο / 80' αυτ. Ροζέριο)

Κιέβο - Σαμπντόρια 2-1 (62' Λούκας Κάστρο, 79' Χετεμάι / 26' πέν. Κουαλιαρέλα)

Γιουβέντους - Μίλαν 3-1 (8' Ντιμπάλα, 79' Κουαδράδο, 87' Κεντίρα / 28' Μπονούτσι)