SERIE A

Νίκη με την άμυνα η Ίντερ

Inter Milan's Andrea Ranocchia, right, challenges for the ball with Benevento's Marquees Guilherme Costa during the Serie A soccer match between Inter Milan and Benevento at the San Siro stadium in Milan, Italy, Saturday, Feb. 24, 2018. (AP Photo/Antonio Calanni) AP

Το κεντρικό αμυντικό δίδυμο της Ίντερ, Σκρίνιαρ και Ρανόκια, σκόραρε από... αέρος σε δύο λεπτά (67' και 69') και οι "νερατζούρι" πανηγύρισαν τη νίκη (2-0) επί της Μπενεβέντο. Νίκη με το ίδιο σκορ και για την Μπολόνια. (video)

Όταν δεν μπορεί η επίθεση, το κάνει η άμυνα. Η Ίντερ υποδέχθηκε στο Μιλάνο την ουραγό της Serie A, Μπενεβέντο, και τη νίκησε (2-0) χάρη στα γκολ των δύο παικτών που συνέθεσαν το κεντρικό αμυντικό της δίδυμο.

Οι δύο "νερατζούρι" στόπερ, Μίλαν Σκρίνιαρ και Αντρέα Ρανόκια, σκόραραν με κεφαλιά και "καθάρισαν" το ματς μέσα σε δύο λεπτά (67' και 69').

Με το ίδιο σκορ (2-0) νίκησε και η Μπολόνια την Τζένοα. Ο Ντέστρο άνοιξε το σκορ στο 49ο λεπτό και ο Φαλέτι στο 72ο διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Οι συνθέσεις

ΙΝΤΕΡ: Χαντάνοβιτς, Ζοάο Κανσέλο, Ρανόκια, Σκρίνιαρ, Ντ' Αμπρόζιο, Βεσίνο, Γκαλιαρντίνι, Καντρέβα, Ραφίνια (65' Καραμό), Πέρισιτς (82' Μπρόζοβιτς), Έντερ.

ΜΠΕΝΕΒΕΝΤΟ: Πουτζόνι, Σανιά, Τζιμσίτι, Τόσα, Λετίτζα, Βιόλα, Σάντρο (66' Ντελ Πίντο), Τζούριτσιτς (46' Κατάλντι), Γκιλιέρμα, Κόντα (85' Ντιαμπατέ), Μπρινιόλα.

*αποβολή 81' Βιόλα

ΜΠΟΛΟΝΙΑ: Μιράντε, Ρομανιόλι, Γκονσάλες, Χελάντερ, Ντι Φραντσέσκο (84' Εμπάιγ), Πόλι (62' Φαλέτι), Πουλγκάρ, Νάγκι (77' Νάγκι), Μασίνα, Τζεμαϊλί, Ντέστρο.

ΤΖΕΝΟΑ: Πέριν, Ροσετίνι, Σπόλι, Ζουκάνοβιτς, Ρόσι (57' Λάζοβιτς), Μπέσα (53' Λαπαντούλα), Μπερτολάτσι, Χίλιεμαρκ, Λαξάλ, Πάντεφ, Γκαλαμπίνοφ (60 Μεδέιρος).

Τα αποτελέσματα της 26ης αγωνιστικής:

Σάββατο

Μπολόνια - Τζένοα 2-0 (49' Ντέστρο, 72' Φαλέτι)

Ίντερ - Μπενεβέντο 2-0 (67' Σκρίνιαρ, 69' Ρανόκια)

***υποβιβάζονται οι 3 τελευταίοι

****στην ισοβαθμία μετρούν τα μεταξύ τους ματς, μετά η διαφορά τερμάτων, μετά η καλύτερη επίθεση και μετά γίνεται κλήρωση (αν κρίνεται σημαντική θέση)