SERIE A

Νίκη για την Λάτσιο, 2-0 την "χλωμή" Ίντερ

Το ντέρμπι της 36ης αγωνιστικής ανάμεσα σε Λάτσιο και Ίντερ βρήκε νικητές τους Ρωμαίους με σκορ 2-0, έπειτα από τα τέρματα των Κλόζε (8') και Καντρέβα (84' πεν.). Με δέκα ολοκλήρωσαν το ματς οι "νερατζούρι". (videos)

"Χλωμή" και δίχως κίνητρο εμφανίστηκε η Ίντερ στο εκτός έδρας ματς με την Λάτσιο, αντίθετα με τους γηπεδούχους που έδειξαν να έχουν μεγαλύτερη δίψα για τους τρεις βαθμούς της νίκης, τους οποίους και κατάφεραν πάρουν.

Μόλις στο 8ο λεπτό ο Κλόζε με άψογο πλασέ νίκησε τον Χαντάνοβιτς για το 1-0, με τον Μουρίγιο στο 83' να ανατρέπει τον Κεϊτά εντός περιοχής, βλέποντας παράλληλα την 2η κίτρινη - κόκκινη κάρτα από τον Λούκα Μπάντι.

Ο Καντρέβα ανέλαβε την εκτέλεση της εσχάτης των ποινών και με ψύχραιμο χτύπημα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 2-0 της Λάτσιο, που ήταν και το τελικό σκορ στο παιχνίδι.

Έτσι οι Ρωμαίοι σκαρφάλωσαν στην 8η θέση της Serie A με 51 βαθμούς και εξακολουθούν να ελπίζουν για την 6η θέση, εκεί που βρίσκεται η Σασουόλο με 55.

Νωρίτερα, η Φροζινόνε αν και έχει υποβιβαστεί και μαθηματικά, έκανε τη ζημιά στη Μίλαν. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο ημίχρονο με σκορ 2-0, χάρη σε τέρματα των Παγκανίνι (2') και Κραγκλ (44').

Ο Μπάκα ήταν αυτός που μείωσε στο 50ο λεπτό (μετά από χαμένο πέναλτι του Μπαλοτέλι) για τους "ροσονέρι" αλλά 5 λεπτά αργότερα ο Ντιονίζι σημείωσε το 3-1 για τη Φροζινόνε!

Αντονέλι και Μενέζ μπήκαν ως αλλαγή στο παιχνίδι, αμφότεροι σκόραραν και η Μίλαν έσωσε τον βαθμό της ισοπαλίας στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων για το τελικό 3-3!

Την γκέλα των "ροσονέρι" εκμεταλλεύτηκε η Σασουόλο, που κέρδισε την Βερόνα χάρη σε τέρμα του Πελεγκρίνι στο 58' και σκαρφάλωσε στην 6η θέση της βαθμολογίας.

Έμπολι και Μπολόνια έμειναν στο 0-0, ενώ η Παλέρμο επικράτησε με σκορ 2-0 της Σαμπντόρια.

Η Γιουβέντους σημείωσε από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο (42' Ερνάνες, 80' Τζάτζα), επικρατώντας άνετα με 2-0 και της Κάρπι.

Αυτό ήταν το πρώτο εντός έδρας ματς της ομάδας του Αλέγκρι μετά την μαθηματική κατάκτηση του πρωταθλήματος και όπως ήταν αναμενόμενο, το κλίμα στις εξέδρες ήταν εορταστικό.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ: Μπουφόν, Ρουγκάνι, Μπονούτσι, Εβρά, Κουαδράδο (74' Λίχτσταϊνερ), Πογκμπά, Ερνάνες, Ασαμόα (85' Στουράρο), Σάντρο, Μάντζουκιτς, Μοράτα (46' Τζάτζα).

ΚΑΡΠΙ: Μπέλετς, Τζακάρντο, Ρομανιόλι, Σουαγκέρ, Σαμπέλι, Κρίμι (74' Πορκάρι), Κοφί, Μαρτίνιο (66' Λαζάνια), Γκαλιόλο, Βέρντι (85' Ντε Γκουζμάν), Μπακογκού.

ΜΙΛΑΝ: Ντοναρούμα, Αμπάτε (73' Αντονέλι), Αλέξ, Ρομανιόλι, Ντε Τσίλιο, Μοντολίβο, Κούτσκα, Μάουρι (78' Μενέζ), Χόντα (64' Αντριάνο), Μπάκα, Μπαλοτέλι.

ΦΡΟΖΙΝΟΝΕ: Μπάρντι, Τσοφάνι Μ., Ρούσο, Αγιέτι, Κριβέλο (67' Πρίμα), Γκόρι, Σαμάρκο, Κραγκλ (80' Ρόσι), Παγκανίνι, Ντιονίζι (73' Γκούτσερ), Τσοφάνι Ντ.

ΠΑΛΕΡΜΟ: Σορεντίνο, Τσιόνεκ, Βιτιέλο, Αντέλκοβιτς, Χίλιεμαρκ, Μαρέσκα, Ρισπόλι, Μοργκανέλα, Βάσκες (88' Γιάγιαλο), Τραϊκόφσκι (69' Κουέισον), Τζιλαρντίνο.

ΣΑΜΠΝΤΟΡΙΑ: Βιβιάνο, Κασάνι, Ρανόκια, Σκρίνιαρ, Ντε Σιλβέστρι, Ντοντό (71' Κασάνο), Φερνάντο (46' Μουριέλ), Σοριάνο, Κρίστισιτς, Άλβαρες (82' Σάλα), Κουαλιαρέλα.

ΣΑΣΟΥΟΛΟ: Κονσίγλι, Βρσάλκο, Καναβάρο, Ατσέρμπι, Λόνγκι (69' Γκατσόλα), Μαγκνανέλι, Ντάνκαν, Πελεγκρίνι, Σανσόνε, Μπεράρντι (73' Πολιτάνο), Φαλτσινέλι (84' Μισιρόλι).

ΒΕΡΟΝΑ: Γκολίνι, Πισάνο, Μόρας, Μπιανκέτι, Αλμπερτάτσι, Βιβιάνι, Γκρέκο, Βζόλεκ, Σιλιγκάρντι, Ιονίτα, Γκόμες.

ΕΜΠΟΛΙ: Πελαγκότι, Μπιτάντε (78' Ζαμπέλι), Κόσιτς, Κόστα, Ρουί, Ντιουσέ (65' Μαϊέλο), Κρότσε (86' Μπούχελ), Ζιλείνσκι, Σαπονάρα, Πουτσιαρέλι, Μακαρόνε.

ΜΠΟΛΟΝΙΑ: Μιράντε, Φεράρι (68' Ζούνιγα), Γκασταλντέλο, Μαϊέτα (54' Οικονόμου), Μασίνα, Μπρίγκι, Ντιαβαρά, Μουνιέ (85' Κραφτ), Μπριένσα, Τζιακερίνι, Φλοκάρι.

ΛΑΤΣΙΟ: Μαρκέτι, Μπάστα, Μπίσεβατς, Τζεντιλέτι, Κονκό, Μπίγλια, Λούλιτς, Ονάζι, Κεϊτά, Καντρέβα, Κλόζε.

ΙΝΤΕΡ: Χαντάνοβιτς, Ντ' Αμπρόσιο, Μιράντα, Μουρίγιο, Ναγκατόμο, Μεδέλ, Κοντογκμπιά, Μπρόζοβιτς, Πέρισιτς, Γιόβετιτς, Ικάρντι.

* Κόκκινη (2η κίτρινη) για τον Μουρίγιο στο 83'

Τα αποτελέσματα της 36ης αγωνιστικής:

Μ. Σάββατο

Ουντινέζε - Τορίνο 1-5 (47' Φελίπε / 12' Γιάνσον, 45' Άκουα, 50', 83' Μαρτίνες, 56' Μπελότι)

Κιέβο - Φιορεντίνα 0-0

Κυριακή του Πάσχα

Γιουβέντους - Κάρπι 2-0 (42' Ερνάνες, 80' Τζάτζα)

Έμπολι - Μπολόνια 0-0

Μίλαν - Φροζινόνε 3-3 (50' Μπάκα, 74' Αντονέλι, 90+2' Μενέζ / 2' Παγκανίνι, 44' Κραγκλ, 55' Ντιονίζι)

Σασουόλο - Βερόνα 1-0 (58' Πελεγκρίνι)

Παλέρμο - Σαμπντόρια 2-0 (19' Βάσκες, 85' αυτ. Κρίστισιτς)

Λάτσιο - Ίντερ 2-0 (8' Κλόζε, 84' πεν. Καντρέβα)

20. Βερόνα 25

*στο Champions League οι 3 πρώτοι (προκριματικά ο 3ος)

**στο Europa League ο 4ος και ο 5ος (και ένας από το Coppa Italia)

***υποβιβάζονται οι 3 τελευταίοι

****στην ισοβαθμία πρώτο κριτήριο είναι τα μεταξύ τους ματς και μετά η διαφορά τερμάτων