SERIE A

Νίκη Ευρώπης στη Σαρδηνία για τη Φιορεντίνα

Ο Κουμπά Μπαμπακάρ σημείωσε το νικητήριο γκολ της Φιορεντίνα στη Σαρδηνία με αντίπαλο την Κάλιαρι και έδωσε στους Τοσκανούς ώθηση στη μάχη για το ευρωπαϊκό "εισιτήριο".

Η Φιορεντίνα συνεχίζει την ανοδική πορεία της στην προσπάθεια να προλάβει το "τρένο" της Ευρώπης και με τη νίκη 1-0 επί της Κάλιαρι στη Σαρδηνία για την 18η αγωνιστική, πραγματοποίησε αποφασιστικό βήμα για την επίτευξη του στόχου της.

Οι "βιόλα" είχαν πάρα πολλές ευκαιρίες, με τον Αλέσιο Κράνιο να καταφέρνει να κρατήσει το μηδέν για 82 λεπτά αγώνα, ιδίως σε μία κεφαλιά του Χιοβάνι Σιμεόνε και ένα σουτ του Φεντερίκο Κιέζα. Ο Μίλαν Μπάντελ αστόχησε σε αμαρκάριστη κεφαλιά, μέχρι να έρθει ο Κουμά Μπαμπακάρ από τον πάγκο και να σημειώσει μοναδικό τέρμα της συνάντησης.

Στα τελευταία λεπτά, ο Ζοάο Πέντρο πάτησε τον Κιέζα και με τη χρήση VAR επήλθε η αποβολή του Βραζιλιάνου μέσου της Κάλιαρι.

Οι συνθέσεις

ΚΑΛΙΑΡΙ: Κράνιο, Ρομάνια, Αντρεόλι, Πιζακάνε (86' Σάου), Φαν ντερ Βιλ, Ιονίτσα (63' Φαραγκό), Κόσου (46' Φαρίας), Μπαρέλα, Παντοΐν, Πέντρο, Παβολέτι

ΦΙΟΡΕΝΤΙΝΑ: Σπορτιέλο, Μιλένκοβιτς (84' Σάντσες), Ούγκο, Αστόρι, Κιέζα, Μπενάσι, Μπάντελ (88' Λορινί), Βερτού, Μπιράγκι, Τερεό (70' Μπαμπακάρ), Σιμεόνε

*κόκκινη 90+3' Πέντρο

ΚΙΕΒΟ: Σορεντίνο, Κατσιατόρε, Τόμοβιτς, Γκαμπερίνι, Γιαροσίνσκι, Μπαστιέν (69' Γκαριτάνο), Ραντοβάνοβιτς, Χετεμάι (83' Στεπίνσκιι), Μπίρσα, Πουτσιαρέλι (63' Πελισιέρ), Ινγκλέζε

ΜΠΟΛΟΝΙΑ: Μιράντε, Εμπάιγ (71' Τοροσίδης), Γκονσάλες, Χελάντερ, Μαζίνα, Πόλι, Πούλγκαρ, Νάγκι, Βέρντι (83' Ντονσά), Ντέστρο, Κρέιτσι (59' Μαϊέτα)

*κόκκινη 81' Πόλι

Τα αποτελέσματα της 18ης αγωνιστικής:

Παρασκευή

Κιέβο - Μπολόνια 2-3 (32' Ινγκλέζε, 85' Κατσιατόρε / 4', 90' Ντέστρο, 50' Βέρντι)

Κάλιαρι - Φιορεντίνα 0-1 (82' Μπαμπακάρ)

****υποβιβάζονται οι 3 τελευταίοι

****στην ισοβαθμία μετρούν τα μεταξύ τους ματς, μετά η διαφορά τερμάτων, μετά η καλύτερη επίθεση και μετά γίνεται κλήρωση (αν κρίνεται σημαντική θέση)