SERIE A

Μόνη πρώτη η Ίντερ, 1-0 τη Μίλαν

Καλό μετά από χρόνια το ντέρμπι του Μιλάνου, με την Ίντερ να επικρατεί 1-0 της Μίλαν με το εξαιρετικό πλασέ του Γκουαρίν. Απόλυτο και μόνοι πρώτοι οι "νερατζούρι", μπήκε αργά ο Μάριο Μπαλοτέλι (videos)

Η Ίντερ νίκησε 1-0 τη Μίλαν στο ντέρμπι του Μιλάνου, χάρη σε ένα εξαιρετικό τέρμα του Φρέντι Γκουαρίν στο 58ο λεπτό.

Μόνο αυτή έχει πλέον "3 στα 3" στην Serie A και απολαμβάνει την μοναξιά της κορυφής, ενώ οι "ροσονέρι" δεν έκαναν κακή εμφάνιση, όμως ο Μπαλοτέλι μπήκε αργά και έτσι μετά από 3 αγωνιστικές μετρούν μόνο 3 βαθμούς με δύο ήττες και μία νίκη.

Η Μίλαν είχε δύο σπουδαίες ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο, αμφότερες με τον Λουίζ Αντριάνο, ενώ η Ίντερ έχασε την πρώτη κλασική στις καθυστερήσεις του 45αλέπτου, με τον Μάουρο Ικάρντι να βγαίνει τετ-α-τετ με τον Ντιέγκο Λόπεθ από την πάσα του Γιόβετιτς, αλλά τον Ισπανό τερματοφύλακα να σταματά το πλασέ το με το πόδι.

Ο Λόπεθ δεν κατάφερε να αντιδράσει στο 58', το πλασέ του Φρέντι Γκουαρίν με το αριστερό από το ύψος της ήταν εξαιρετικό και οι "νερατζούρι" άνοιξαν το σκορ.

Ο Μάριο Μπαλοτέλι μπήκε στο ματς στο 62' αντί του Κάρλος Μπάκα και βελτίωσε αισθητά τους "ροσονέρι". Στο 78' ο "Super Mario" σούταρε εκτός περιοχής και η μπάλα χτύπησε στην ρίζα του δεξιού δοκαριού του Χαντάνοβιτς, ενώ στο 82' έχασε νέα σπουδαία ευκαιρία, με την μακρινή εκτέλεση φάουλ να αποκρούει δύσκολα σε κόρνερ ο Σλοβένος τερματοφύλακας.

Foto LaPresse - Spada
13 Settembre 2015 Milano  ( Italia)
Sport Calcio
Inter - Milan
Campionato di Calcio Serie A TIM 2015 2016 - " Stadio San Siro "
Nella foto:  balotelli

Photo LaPresse - Spada
13 September 2015 Milan ( Italy)
Sport Soccer
Italian Football Championship League A TIM 2015 2016 - " San Siro  Stadium "
In the pic: balotelli
Foto LaPresse - Spada 13 Settembre 2015 Milano ( Italia) Sport Calcio Inter - Milan Campionato di Calcio Serie A TIM 2015 2016 - " Stadio San Siro " Nella foto: balotelli Photo LaPresse - Spada 13 September 2015 Milan ( Italy) Sport Soccer Inter - Milan Italian Football Championship League A TIM 2015 2016 - " San Siro Stadium " In the pic: balotelli LAPRESSE

Τελικά η Μίλαν δεν κατάφερε να γλιτώσει την δεύτερη εκτός έδρας ήττα σε ισάριθμα ματς, ενώ η Ίντερ είναι πλέον μόνη στην κορυφή με 9 βαθμούς.

ΙΝΤΕΡ: Χαντάνοβιτς, Σαντόν, Μεδέλ, Μουρίγιο, Ζουάν Ζεζούς (68' Αλέξ Τέλες), Φελίπε Μέλο, Γκουαρίν, Κοντογκμπιά, Πέρισιτς (85' Ρανόκια), Γιόβετιτς (72' Παλάσιο), Ικάρντι.

ΜΙΛΑΝ: Ντιέγκο Λόπεθ, Αμπάτε, Σαπάτα, Ρομανιόλι, Ντε Σίλιο, Μοντολίβο, Κούτσκα (72' Πόλι), Μποναβεντούρα, Χόντα (81' Τσέρτσι), Μπάκα (62' Μπαλοτέλι), Λουίζ Αντριάνο.

* διαβάστε ΕΔΩ για τη νίκη της Λάτσιο με 2 γκολ του Μάτρι στον Καρνέζη και άλλα 4 ματς που έληξαν με σκορ 2-2

Τα αποτελέσματα της 3ης αγωνιστικής:

Σάββατο

Φιορεντίνα - Τζένοα 1-0 (60' Μπαμπακάρ)

Φροζινόνε - Ρόμα 0-2 (44' Ιάγο Φαλκέ, 90' Ιτούρμπε)

Γιουβέντους - Κιέβο 1-1 (83' πέν. Ντιμπάλα / 5' Χετεμάι)

Κυριακή

Βερόνα - Τορίνο 2-2 (49' πέν. Τόνι, 71' Γκόμες Τάλεμπ / 66' Μπαζέλι, 73' Άκουα)

Έμπολι - Νάπολι 2-2 (3' Σαπονάρα, 18' Πουτσαρέλι / 7' Ινσίνιε, 50' Αλάν)

Παλέρμο - Κάρπι 2-2 (6' Χίλιεμαρκ, 88' Τζούρτζεβιτς / 23' αυτ. Βιτιέλο, 63' Μποριέλο)

Σασουόλο - Αταλάντα 2-2 (22' Μανιανέλι, 40' Φλόρο Φλόρες / 13' και 33' Πινίγια)

Λάτσιο - Ουντινέζε 2-0 (64' και 73' Μάτρι)

Ίντερ - Μίλαν 1-0 (58' Γκουαρίν)