SERIE A

Μοιρασιά για Τοροσίδη - Μανωλά και πατέρα - γιο Ντι Φραντσέσκο

Η Ρόμα περιορίστηκε στην ισοπαλία 1-1 με αντίπαλο την Μπολόνια στο "Νταλ' Άρα" κι έχασε βαθμούς στη μάχη της τετράδας που οδηγεί στο Champions League.

Η Μπολόνια δεν κατάφερε ούτε φέτος να νικήσει τη Ρόμα στο "Νταλ' Άρα" (τελευταία νίκη τον Σεπτέμβριο του 2004), ωστόσο απέσπασε ισοπαλία 1-1 που δυσκολεύει το έργο των "τζιαλορόσι" στη μάχη της 3ης θέσης και του Champions League από τη Serie A.

Οι φιλοξενούμενοι ταξίδεψαν με στόχο μία άνετη επικράτηση πριν από τα προημιτελικά του Champions League με αντίπαλο την Μπαρτσελόνα, ειδικά από τη στιγμή που οι γηπεδούχοι παρατάσσονταν με τον τρίτο τερματοφύλακά τους, Αντόνιο Σαντούρο, που αγωνίστηκε για πρώτη φορά σε επίπεδο άνω της Serie C.

Ο 26χρονος Ιταλός αποδείχθηκε κομβικός και δη στο 1ο ημίχρονο, όταν οι παίκτες του Εουζέμπιο ντι Φραντσέσκο έχασαν σωρεία ευκαιριών. Όταν δεν τα κατάφερε, ο Κέβιν Στρούτμαν έστειλε την μπάλα από το ένα μέτρο στο δοκάρι, χάνοντας τεράστια ευκαιρία.

Στον αντίποδα, ο γιος του τεχνικού της Ρόμα, Φεντερίκο ντι Φραντσέσκο, έβγαλε την πάσα στον Έρικ Πουλγκάρ, ώστε να σοκάρει τους "τζιαλορόσι" και να ανοίξει το σκορ στο 18'.

Οι "ροσομπλού", με τον Βασίλη Τοροσίδη στην ενδεκάδα, είχαν πολύ δουλειά, σε αντίθεση με την ομάδα του Κώστα Μανωλά, η οποία, όμως, έχασε στο 17' τον Ρατζά Ναϊνγκολάν με μυικό τραυματισμό, με συνέπεια να υπάρχει τεράστια αγωνία για τη συμμετοχή του στα παιχνίδια του Champions League.

Η είσοδος των Έντιν Τζέκο και Γκρεγκουάρ Ντεφρέλ στο 2ο ημίχρονο οδήγησε σε ακόμη μεγαλύτερη πίεση και στο 76' ο Βόσνιος επιθετικός ισοφάρισε στο τελικό 1-1.

ΜΠΟΛΟΝΙΑ: Σαντούρο, Τοροσίδης (77' Εμπάιγ), Ντε Μαϊό, Χελάντερ, Μαζίνα, Πόλι, Πουλγκάρ, Ντονσά, Βέρντι (90' Κρέιτσι), Παλάσιο, Ντι Φραντσέσκο (71' Ορζολίνι)

ΡΟΜΑ: Άλισον, Φλορέντζι, Μανωλάς, Φάσιο, Κολάροβ, Στρούτμαν (75' Ντεφρέλ), Ντε Ρόσι, Ναϊνγκολάν (17' Ζέρσον), Ελ Σαραουί (61' Τζέκο), Σικ, Περότι

Τα αποτελέσματα της 30ής αγωνιστικής:

Σάββατο

Μπολόνια - Ρόμα 1-1 (18' Πουλγκάρ / 76' Τζέκο)

****υποβιβάζονται οι 3 τελευταίοι

*****στην ισοβαθμία μετρούν τα μεταξύ τους ματς, μετά η διαφορά τερμάτων, μετά η καλύτερη επίθεση και μετά γίνεται κλήρωση (αν κρίνεται σημαντική θέση)