SERIE A

Με Μπενατιά η Γιουβέντους, 1-0 τη Ρόμα

Μπενατιά, Κολάροβ, juventus twitter

Η Γιουβέντους νίκησε 1-0 τη Ρόμα με γκολ του Μπενατιά στο 18' και είναι στο -1 από την πρωτοπόρο Νάπολι. Στο 94' ο Σικ έχασε μοναδική ευκαιρία να ισοφαρίσει, είχε δοκάρι στο 80' ο Φλορέντσι και ο Πιάνιτς στο 92'.

Η μεγάλη νικήτρια του σπουδαίου ντέρμπι της 18ης αγωνιστικής της Serie A ήταν η Γιουβέντους. Στο κατάμεστο Allianz Stadium νίκησε 1-0 τη Ρόμα, χάρη σε γκολ που σημείωσε στο 18ο λεπτό με κοντινή προβολή ο κεντρικός της αμυντικός, Μπενατιά.

Είχε προηγηθεί κόρνερ του Πιάνιτς, καρφωτή κεφαλιά του Κιελίνι που "έβγαλε" ο Άλισον, αλλά και σουτ του σκόρερ, το οποίο επίσης απέκρουσε ο Βραζιλιάνος με τη βοήθεια του δοκαριού. Η μπάλα όμως δεν έκανε το χατίρι στον γκολκίπερ των "τζαλορόσι", καθώς ο Μαροκινός πήρε το ριμπάουντ και τη δεύτερη φορά δεν αστόχησε.

Η Ρόμα προσπάθησε να ισοφαρίσει και στο 27' έχασε σημαντική ευκαιρία, όταν από το γύρισμα του Περότι από δεξιά, το πλασέ του Ελ Σααραουί απέκρουσε ο Στσέζνι. Στο δεύτερο μέρος οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που είχαν την κατοχή της μπάλας, αλλά τις ευκαιρίες, τουλάχιστον στα πρώτα λεπτά, τις έχανε η Γιούβε. Στο 54' και στο 67' ο Ιγκουαΐν και στο 66' ο Άλεξ Σάντρο απέτυχαν να παραβιάσουν για δεύτερη φορά την εστία της Ρόμα.

Φάσιο, Ιγκουαΐν, roma twitter

Στο τελευταίο 20λεπτο η ομάδα του Εουζέμπιο Ντι Φραντσέσκο κυριάρχησε. Όσο περνούσε η ώρα έκλεισε τους "μπιανκονέρι" στο μισό γήπεδο και στο 71' ο Τζέκο αστόχησε με σουτ μέσα από την περιοχή. Στο 80' ο Φλορέντσι είχε δοκάρι σε προβολή, από εξαιρετική μπαλιά του Ντε Ρόσι, ενώ στο 92' η Γιουβέντους πήγε να "καθαρίσει" το ματς, όταν ο Πιάνιτς που έφυγε στην κόντρα επίθεση έκανε σουτ, το οποίο προσέκρουσε στο οριζόντιο.

Κολάροβ, roma twitter

Ώσπου στο 94' η Ρόμα έχασε μια απίστευτη ευκαιρία να φύγει με τον βαθμό από το Τορίνο. Λάθος της άμυνας της Γιουβέντους, ο Σικ που είχε μπει αλλαγή έφυγε μόνος απέναντι στον Στσέζνι, ο οποίος απέκρουσε το σουτ του Τσέχου. Ήταν τέτοια μοναδική φάση, που στο τέλος του ματς ο Ναϊνγκολάν ξέσπασε κατά του συμπαίκτη του για τη χαμένη ευκαιρία.

Τζέκο, Μπενατιά, roma twitter

Πατήστε εδώ και θυμηθείτε το live του αγώνα.

Οι συνθέσεις

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ: Στσέζνι, Μπαρτζάλι, Μπενατιά, Κιελίνι, Άλεξ Σάντρο, Κεντίρα, Πιάνιτς, Ματουϊντί (79' Μαρκίζιο), Κουαδράδο (76' Μπερναντέσκι), Μάντζουκιτς, Ιγκουαΐν.

ΡΟΜΑ: Άλισον, Φλορέντσι, Μανωλάς, Φάσιο, Κολάροβ, Ναϊνγκολάν, Ντε Ρόσι (85' Τζενγκίζ Ουντέρ), Στρόουτμαν (71' Πλεγκρίνι), Ελ Σααραουί (67' Σικ), Περότι, Τζέκο.

Τα αποτελέσματα της 18ης αγωνιστικής:

Παρασκευή

Κιέβο - Μπολόνια 2-3 (32' Ινγκλέζε, 85' Κατσατόρε / 4' και 90' Ντέστρο, 50' Βέρντι)

Κάλιαρι - Φιορεντίνα 0-1 (82' Μπαμπακάρ)

Σάββατο

Λάτσιο - Κροτόνε 4-0 (56' Ζορντάν Λουκακού, 78' Ιμόμπιλε, 86' Λούλιτς, 89' Φελίπε Άντερσον)

Τζένοα - Μπενεβέντο 1-0 (92' πέν. Λαπαντούλα)

Νάπολι - Σαμπντόρια 3-2 (16' Αλάν, 33' Ινσίνιε, 39' Χάμσικ / 2' Γκαστόν Ραμίρες, 27' πέν. Κουαλιαρέλα)

Σασουόλο - Ίντερ 1-0 (34' Φαλτσινέλι)

ΣΠΑΛ - Τορίνο 2-2 (42' Βιβιάνι, 69' πέν. Αντενούτσι / 1' και 10' Ιάγο Φαλκέ)

Ουντινέζε - Βερόνα 4-0 (27' και 68' Μπάρακ, 44' Βίντμερ, 80' Λαζάνια)

Μίλαν - Αταλάντα 0-2 (32' Κριστάντε, 71' Ίλιτσιτς)

****υποβιβάζονται οι 3 τελευταίοι

****στην ισοβαθμία μετρούν τα μεταξύ τους ματς, μετά η διαφορά τερμάτων, μετά η καλύτερη επίθεση και μετά γίνεται κλήρωση (αν κρίνεται σημαντική θέση)