SERIE A

Με "4άρα" στην 4η θέση η Τορίνο

Η Τορίνο έκανε ανατροπή στο Παλέρμο με τέρματα του Άντεμ Λιάιτς και πήρε τη νίκη με 4-1, έτσι ανέβηκε στην 4η θέση της βαθμολογίας στην Serie A (videos)

Την τρίτη σερί νίκη της πήρε η Τορίνο και την πρώτη της εκτός έδρας για φέτος στην Serie A, επικρατώντας με 4-1 της Παλέρμο στο "Renzo Barbera".

Βρέθηκε μάλιστα να χάνει η "γκρανάτα" από το γκολ του Τσότσεφ στο 5ο λεπτό, αλλά έκανε ανατροπή με τέρματα του Άντεμ Λιάιτς στο 25' και το 40'.

Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου μάλιστα πέτυχε και τρίτο γκολ με τον Μπενάσι, ενώ το τελικό 1-4 διαμόρφωσε ο Μπαζέλι στο 50'.

Η Τορίνο με αυτή τη νίκη ανέβηκε στην 4η θέση της βαθμολογίας, μαζί με Νάπολι και Λάτσιο, αλλά έχει καλύτερη διαφορεά τερμάτων και από τις δύο.

ΠΑΛΕΡΜΟ (5-4-1): Πόσαβετς, Ρισπόλι, Βιτιέλο (76' Τσιόνεκ), Τζανκάρλο Γκονσάλες, Αντζέλκοβιτς, Αλεσαμί, Μπρούνο Ενρίκε, Τσότσεφ, Ντιαμάντι, Νεστορόβσκι, Μπεντιβένια (15' Χίλιεμαρκ) (46' Κουάισον).

ΤΟΡΙΝΟ: Χαρτ, Τζαπακόστα, Ροσετίνι, Καστάν, Μπαρέκα, Βαλντιφιόρι (84' Λούκιτς), Μπενάσι, Μπαζέλι (66' Όμπι), Ιάγο Φαλκέ, Λιάιτς (55' Μπογέ), Μπελότι.

Τα αποτελέσματα της 8ης αγωνιστικής:

Σάββατο

Νάπολι - Ρόμα 1-3 (58' Κουλιμπαλί / 43' και 54' Τζέκο, 85' Σαλάχ)

Πεσκάρα - Σαμπντόρια 1-1 (23' Καμπανιάρο / 12' αυτ. Καμπανιάρο)

Γιουβέντους - Ουντινέζε 2-1 (43' και 51' πέν. Ντιμπάλα / 30' Γιάνκτο)

Κυριακή

Φιορεντίνα - Αταλάντα 0-0

Τζένοα - Έμπολι 0-0

Ίντερ - Κάλιαρι 1-2 (55' Ζοάο Μάριο / 71' Μελκιόρι, 85' αυτ. Χαντάνοβιτς)

Λάτσιο - Μπολόνια 1-1 (97' πέν. Ιμόμπιλε / 10' Χελάντερ)

Σασουόλο - Κροτόνε 2-1 (83' Σένσι, 86' Ιεμέλο / 2' Φαλτσινέλι)

Κιέβο - Μίλαν 1-3 (76' Μπίρσα / 45' Κούτσκα, 46' Νιανγκ, 94' αυτ. Νταϊνέλι)

Δευτέρα

Παλέρμο - Τορίνο 1-4 (5' Τσότσεφ / 25' και 40' Λιάιτς, 45'+1 Μπενάσι, 50' Μπαζέλι)

*ματς λιγότερο Φιορεντίνα & Τζένοα

**οι 3 πρώτοι στο Champions League (ο 3ος στα προκριματικά)

***ο 4ος και ο 5ος στο Europa League (όπως και ο κάτοχος του Coppa Italia)

****υποβιβάζονται οι 3 τελευταίοι

*****στην ισοβαθμία μετρούν τα μεταξύ τους ματς, μετά η διαφορά τερμάτων, μετά η καλύτερη επίθεση και μετά γίνεται κλήρωση

******η Σασουόλο νίκησε 2-1 την Αταλάντα, αλλά η τελευταία πήρε το ματς 3-0 στα χαρτιά, καθώς η πρώτη χρησιμοποίησε παίκτη που δεν είχε δικαίωμα συμμετοχής