SERIE A

Καταιγιστική η Ρόμα, 4-1 τη Φιορεντίνα

Καταιγιστική η Ρόμα, με τον Μοχάμεντ Σαλάχ να πετυχαίνει δύο γκολ, συνέτριψε με 4-1 τη Φιορεντίνα και δείχνει αποφασισμένη να διεκδικήσει μέχρι τέλους τις πιθανότητές της. Βασικός ο Μανωλάς, στον πάγκο Τοροσίδης και Κονέ. (VIDEOS)

Με όπλο την παράδοση (15-4-1 στα τελευταία 20 Ρόμα - Φιορεντίνα), οι "τζαλορόσι" έφθασαν σε μια άνετη νίκη επί των "βιόλα" με 4-1. Αυτή ήταν η έβδομη σερί νίκη της Ρόμα στο πρωτάθλημα, με την ομάδα της ιταλικής πρωτεύουσας να δείχνει αποφασισμένη να παλέψει μέχρι τέλους τις όποιες πιθανότητες έχει για την κατάκτηση του τίτλου, αν και η πρωτοπόρος Γιουβέντους απέχει πέντε βαθμούς κι έχει ένα ματς λιγότερο - αυτό με την Αταλάντα.

Οι "τζαλορόσι" άνοιξαν το σκορ με τον Ελ Σαραουί, 22 λεπτά μετά την έναρξη του ματς, μετά από πάσα του Σαλάχ. Ο δεύτερος σκόραρε ξανά κόντρα στην πρώην του ομάδα (το είχε κάνει και στο ματς του πρώτου γύρου), τρία λεπτά αργότερα.

Η Ρόμα ήταν καταιγιστική στο πρώτο ημίχρονο κι έφθασε στο τρίτο γκολ, στο 38ο λεπτό, με τον Περότι. Η αντίδραση της Φιορεντίνα ήρθε στο 45ο λεπτό, όταν ο Τέγιο ανετράπη από τον Ντιν και ο διαιτητής υπέδειξε το πέναλτι. Ο Ίλιτσιτς ανέλαβε την εκτέλεση και το έκανε εύστοχα.

Ωστόσο, ξανά ο Σαλάχ, αυτή τη φορά στο 58ο λεπτό, έβαλε οριστικά ταφόπλακα στα όνειρα του Πάουλο Σόουζα και των ποδοσφαιριστών του. Οι "βιόλα" πλέον κινδυνεύουν και με απώλεια της τέταρτης θέσης, καθώς οι δύο ομάδες του Μιλάνου έχουν ευκαιρία να την πλησιάσουν.

Ιδιαίτερη στιγμή, η είσοδος του Φραντσέσκο Τότι στον αγωνιστικό χώρο, στο 76ο λεπτό, στη θέση του Ελ Σαραουί, με τον "Capitano" να φορά ξανά την "τζαλορόσα" φανέλα μετά τις 30 Γενάρη κι ενώ είχαν μεσολαβήσει αρκετά επεισόδια ανάμεσα στον ίδιο και τον τεχνικό της ομάδας, Λουτσιάνο Σπαλέτι. Μάλιστα παραλίγο να σκοράρει με απευθείας εκτέλεση φάουλ, αλλά το δοκάρι της εστίας του Ταταρουσάνου, του στέρησε την ευκαιρία. Ο Σπαλέτι, ωστόσο χειροκρότησε την προσπάθεια του παίκτη του και συμβόλου της ομάδας.

Εδώ όλο το γήπεδο αποθεώνει τον Τότι κατά την είσοδό του:

Όσον αφορά στους Έλληνες, ο Κώστας Μανωλάς αγωνίστηκε σε όλη τη διάρκεια του ματς, αντίθετα ο Λουτσιάνο Σπαλέτι άφησε στον πάγκο των Βασίλη Τοροσίδη. Στον πάγκο άφησε και τον Παναγιώτη Κονέ, ο Πάουλο Σόουζα.

ΡΟΜΑ: Στσέσνι, Φλορέντσι, Μανωλάς, Ρίντιγκερ, Ντιν, Πιάνιτς, Κεϊτά, Ναϊνγκολάν, Σαλάχ (86' Τζέκο), Περότι (61' Βενκέρ), Ελ Σαραουί (76' Τότι)

ΦΙΟΡΕΝΤΙΝΑ: Ταταρουσάνου, Ρονκάγλια, Γκονσάλο Ροντρίγκες, Αστόρι, Μάρκος Αλόνσο, Βεσίνο (34' Μπάντελ), Τίνο Κόστα, Μπερναρντέσκι, Ίλιτσιτς (67' Ματίας Φερνάντες), Μπόρχα Βαλέρο (29' Τέγιο), Κάλινιτς

Τα αποτελέσματα της 28ης αγωνιστικής

Παρασκευή

Ρόμα - Φιορεντίνα 4-1 (22' Ελ Σαραουί, 25', 58' Σαλάχ, 38' Περότι / 45'+3' πεν. Ίλιτσιτς)

20. Βερόνα 18

*στο Champions League οι 3 πρώτοι (προκριματικά ο 3ος)

**στο Europa League ο 4ος και ο 5ος (και ένας από το Coppa Italia)

***υποβιβάζονται οι 3 τελευταίοι

****στην ισοβαθμία πρώτο κριτήριο είναι τα μεταξύ τους ματς και μετά η διαφορά τερμάτων