SERIE A

Η Σασουόλο έβαλε "φρένο" στη Μίλαν

AP PHOTO/ANTONIO CALANNI

Χάνεται το όνειρο της επιστροφής της Μίλαν στο Champions League μετά από την αναπάντεχη εντός έδρας ήττα από τη Σασουόλο για την 31η αγωνιστική της Serie A.

Σε μία αγωνιστική που ηττήθηκαν Ρόμα και Ίντερ, η Μίλαν είχε τη μεγάλη ευκαιρία να πλησιάσει στις θέσεις του Champions League, σε περίπτωση που έκανε το καθήκον της απέναντι στη Σασουόλο στο Σαν Σίρο. Φευ... Οι "ροσονέρι" περιορίστηκαν στην ισοπαλία 1-1 κι έμειναν πολύ πίσω στο κυνήγι της 4ης θέσης και της επανόδου στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση μετά από τρεις σεζόν.

Το παιχνίδι άρχισε με τους χειρότερους οιωνούς για τους γηπεδούχους, αφού μόλις στο 6ο λεπτό έχασαν τον Αλέσιο Ρομανιόλι από τραυματισμό. Ευκαιρίες υπήρξαν και για τις δύο ομάδες, αλλά κυρίως για τους παίκτες του Τζενάρο Γκατούζο που μπήκαν πολύ επιθετικά, αλλά απείλησαν κυρίως με τον "κόφτη" τους, Φρανκ Κεσιέ. Ο Τζιανλουίτζι Ντοναρούμα, πάντως, είχε κι αυτός δουλειά, αν και ήταν αρκετά ασταθής στις επεμβάσεις του.

Στο 56ο λεπτό ο Γκατούζο έριξε στη μάχη τον Αντρέ Σίλβα και λίγο αργότερα του Νίκολα Κάλινιτς, ωστόσο στο 2ο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που έφτασαν πιο κοντά στο γκολ. Μπορεί το βαρύ "πυροβολικό" τους, Ντομένικο Μπεράρντι, να μην βρέθηκε σε καλή μέρα και να αποδοκιμάστηκε όταν αντικαταστάθηκε, ωστόσο είχαν ευκαιρίες και στο 75' βρήκαν και το γκολ με τον Ματέο Πολιτάνο.

Οι γηπεδούχοι πίεσαν για την ισοφάριση, αλλά και ισοφάρισαν με όμορφο τέρμα του Κάλινιτς, ωστόσο δεν κατάφεραν τίποτα περισσότερο, αφού ο Αντρέα Κονσίλι επενέβη με εξαιρετικές επεμβάσεις όποτε χρειάστηκε. Αντιθέτως, έχασαν από κάρτες και τον έτερο βασικό στόπερ τους, τον αρχηγό Λεονάρντο Μπονούτσι, για την επερχόμενη αναμέτρηση με τη Νάπολι.

ΜΙΛΑΝ: Τζ. Ντοναρούμα, Αμπάτε (56' Σίλβα), Μπονούτσι, Ρομανιόλι (6' Μουσάκιο), Ροντρίγκεθ, Κεσιέ, Μπίγλια, Μποναβεντούρα, Σούσο, Κουτρόνε (67' Κάλινιτς), Τσαλχάνογλου

ΣΑΣΟΥΟΛΟ: Κονσίλι, Λέμος, Ατσέρμπι, Πελούζο, Λιρόλα, Ματσιτέλι, Σένσι (58' Κασάτα), Μισιρόλι, Ροζέριο (67' Ντελ' Όρκο), Μπεράρντι (54' Ραγκούζα), Πολιτάνο

***διαβάστε ΕΔΩ για τον πρώην της Ίντερ που την "τιμώρησε" στο Τορίνο

*** διαβάστε ΕΔΩ για την ανατροπή των Νάπολι και Λάτσιο

Τα αποτελέσματα της 31ης αγωνιστικής:

Σάββατο

Μπενεβέντο - Γιουβέντους 2-4 (24' και 51' Σεχ Ντιαμπατέ / 16' και 45'+3 πέν. και 74' πέν. Ντιμπάλα, 82' Ντόουγκλας Κόστα)

ΣΠΑΛ - Αταλάντα 1-1 (81' Τσιόνεκ / 78' πέν. Ντε Ρουν)

Ρόμα - Φιορεντίνα 0-2 (7' Μπενάσι, 39' Χιοβάνι Σιμεόνε)

Σαμπντόρια - Τζένοα 0-0

Κυριακή

Τορίνο - Ίντερ 1-0 (36' Λιάιτς)

Νάπολι - Κιέβο 2-1 (89' Μίλικ, 90+3' Ντιαβαρά / 73' Στεπίνσκι)

Κροτόνε - Μπολόνια 1-0 (25' Νουάνκουο)

Βερόνα - Κάλιαρι 1-0 (36' πέν. Ρόμουλο)

Ουντινέζε - Λάτσιο 1-2 (13' Λαζάνια / 26' Ιμόμπιλε, 37' Αλμπέρτο)

Μίλαν - Σασουόλο 1-1 (86' Κάλινιτς / 75' Πολιτάνο)