ROMA, NAPOLI
NELLA FOTO: NAINGGOLAN, JORGINHO
FOTO MOSCA
ROMA, NAPOLI NELLA FOTO: NAINGGOLAN, JORGINHO FOTO MOSCA MOSCA

Με γκολ του Ρατζά Ναϊνγκολάν στο 89' η Ρόμα νίκησε με 1-0 τη Νάπολι στο "Ολίμπικο", την πλησίασε στους 2 βαθμούς και την απειλεί για την 2η θέση που οδηγεί στους ομίλους του Champions League (videos)

Η Ρόμα νίκησε με 1-0 τη Νάπολι στο "Ολίμπικο", έτσι έστεψε πρωταθλήτρια την Γιουβέντους, ενώ πλησίασε τους "παρτενοπέι" στους 2 βαθμούς και τους απειλεί για την 2η θέση που οδηγεί απευθείας στους ομίλους του Champions League.

Ο Ρατζά Ναινγκολάν στο 89ο λεπτό λύτρωσε τους "τζαλορόσι", με την φάση να έχει ξεκινήσει από προσπάθεια του Φραντσέσκο Τότι, ο οποίος είχε περάσει στο ματς στο 81'.

Ο Κώστας Μανωλάς ήταν στην 11άδα, αλλά στο 21ο λεπτό αντικαταστάθηκε από τον Ζουκάνοβιτς, καθώς τραυματίστηκε στο μάτι από το χέρι του Ιγκουαΐν.

Στις 3 αγωνιστικές που απομένουν η Νάπολι υποδέχεται τις Αταλάντα και Φροζινόνε, ενώ ενδιάμεσα παίζει στην έδρα της Τορίνο. Η Ρόμα φιλοξενείται από Τζένοα και Μίλαν, ενώ ενδιάμεσα υποδέχεται την Κιέβο.

Μόνο μία απώλεια της Νάπολι θέλει η Ρόμα για να την περάσει, καθώς υπερτερεί σε περίπτωση ισοβαθμίας, αφού το πρώτο μεταξύ τους ματς στο "Σαν Πάολο" είχε ολοκληρωθεί χωρίς σκορ.

ΡΟΜΑ: Στσέσνι, Φλορέντσι (46' Μάικον), Μανωλάς (21' Ζουκάνοβιτς), Ρίντιγκερ, Ντιν, Σεϊντού Κεϊτά, Πιάνιτς, Ναϊνγκολάν, Σαλάχ, Ελ Σααραουί (81' Τότι), Περότι.

ΝΑΠΟΛΙ: Ρέινα, Ισάι, Αλμπιόλ, Κουλιμπαλί, Γκουλάμ, Ζορζίνιο (90' Γκαμπιαντίνι), Αλάν (79' Νταβίντ Λόπεθ), Χάμσικ, Καγιεχόν, Μέρτενς (75' Ινσίνιε), Ιγκουαΐν.

Τα αποτελέσματα της 35ης αγωνιστικής:

Σάββατο

Ίντερ - Ουντινέζε 3-1 (36' και 75' Γιόβετιτς, 95' Έντερ / 9' Τερεό)

Κυριακή

Φροζινόνε - Παλέρμο 0-2 (56' Τζιλαρντίνο, 92' Τραϊκόβσκι)

Αταλάντα - Κιέβο 1-0 (55' Μποριέλο)

Μπολόνια - Τζένοα 2-0 (11' Τζακερίνι, 63' Φλόκαρι)

Σαμπντόρια - Λάτσιο 2-1 (20' Φερνάντο, 78' Ντιακιτέ / 3' Τζόρτζεβιτς)

Τορίνο - Σασουόλο 1-3 (7' Μπρούνο Πέρες / 2' Σανσόνε, 75' Πελούζο, 94' Τρότα)

Φιορεντίνα - Γιουβέντους 1-2 (81' Κάλινιτς / 39' Μάντζουκιτς, 83' Μοράτα)

20. Βερόνα 22

*στο Champions League οι 3 πρώτοι (προκριματικά ο 3ος)

**στο Europa League ο 4ος και ο 5ος (και ένας από το Coppa Italia)

***υποβιβάζονται οι 3 τελευταίοι

****στην ισοβαθμία πρώτο κριτήριο είναι τα μεταξύ τους ματς και μετά η διαφορά τερμάτων