SERIE A

Η Νάπολι ξέφυγε στο +4 από τη Γιουβέντους

Με όλα τα μέλη του "πυροβολικού" της να σκοράρουν, η Νάπολι πέρασε με "πεντάρα" από τη Σαρδηνία απέναντι στην Κάλιαρι, ξεφεύγοντας στο +4 από τη Γιουβέντους.

Βαθμολογικό και ψυχολογικό προβάδισμα πήρε η Νάπολι, η οποία ήταν άκρως προσεκτική στη Σαρδηνία και πέρασε σαν σίφουνας από την έδρα της Κάλιαρι με 5-0 για την 26η αγωνιστική της Serie A.

Οι "παρτενοπέι" ευτύχησαν να έχουν και τα τέσσερα μέλη του "πυροβολικού" τους στον πίνακα των σκόρερ, με τον Χοσέ Καγεχόν να κάνει την αρχή και τον Ντρις Μέρτενς με το 16ο φετινό γκολ να κάνει το 2-0 του ημιχρόνου και τους Μάρεκ Χάμσικ και Λορέντζο Ινσίνιε να σκοράρουν στο 2ο ημίχρονο.

Ο Μάριο Ρουί ήταν αυτός που διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα, με τον Μπάμπη Λυκογιάννη να αγωνίζεται βασικός ως αριστερό μπακ χαφ στους γηπεδούχους και να κάνει μία ευκαιρία στο 2ο ημίχρονο με σέντρα σουτ που έδιωξε σε κόρνερ ο Πέπε Ρέινα.

ΚΑΛΙΑΡΙ: Κράνιο, Ρομάνια, Τσεπιτέλι, Καστάν, Φαραγκό, Μπαρέλα (77' Ντεϊόλα), Παντοΐν (59' Ιονίτσα), Πέντρο, Λυκογιάννης, Χαν (62' Κόσου), Παβολέτι

ΝΑΠΟΛΙ: Ρέινα, Ίσαϊ (73' Μάτζιο), Αλμπιόλ, Κουλιμπαλί, Μάριο Ρούι, Αλάν, Ζορζίνιο (75' Ντιαβαρά), Χάμσικ, Καγεχόν, Μέρτενς (64' Ζιελίνσκι), Ινσίνιε

Τα αποτελέσματα της 26ης αγωνιστικής:

Σάββατο

Μπολόνια - Τζένοα 2-0 (49' Ντέστρο, 72' Φαλέτι)

Ίντερ - Μπενεβέντο 2-0 (67' Σκρίνιαρ, 69' Ρανόκια)

Κυριακή

Κροτόνε - ΣΠΑΛ 2-3 (49' και 86' Μπούντιμιρ / 37' Αντενούτσι, 51' Σίμιτς, 60' Παλόσκι)

Φιορεντίνα - Κιέβο 1-0 (6' Μπιράγκι)

Σασουόλο - Λάτσιο 0-3 (7' και 46' Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς, 31' πέν. Ιμόμπιλε)

Βερόνα - Τορίνο 2-1 (12' και 77' Βαλότι / 49' Νιανγκ)

Σαμπντόρια - Ουντινέζε 2-1 (35' Σιλβέστρε, 83' Ντουβάν Σαπάτα / 95' Αντί Αντνάν)

Γιουβέντους - Αταλάντα ( αναβολή)

Ρόμα - Μίλαν 0-2 (48' Κουτρόνε, 74' Καλάμπρια)

Δευτέρα

Κάλιαρι - Νάπολι 0-5 (29' Καγεχόν, 42' Μέρτενς, 61' Χάμσικ, 72' Ινσίνιε, 90' Μάριο Ρούι)