SERIE A

Η Μπενεβέντο σόκαρε τη Μίλαν στο 95' με γκολ του τερματοφύλακα!

Το ντεμπούτο του Τζενάρο Γκατούζο στον πάγκο της Μίλαν δεν συνδυάστηκε με νίκη, αφού η Μπενεβέντο πήρε τον πρώτο(!) βαθμό της στο πρωτάθλημα, ισοφαρίζοντας σε 2-2 στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων με γκολ του τερματοφύλακα, Αλμπέρτο Μπρινιόλι. (VIDEO)

Κάζο πρώτου μεγέθους για τη Μίλαν στο ντεμπούτο του Τζενάρο Γκατούζο στον πάγκο της ομάδας. Η Μπενεβέντο που μέχρι σήμερα δεν είχε πάρει ούτε βαθμό στο πρωτάθλημα, κατάφερε να ισοφαρίσει σε 2-2 στο τελευταίο λεπτών καθυστερήσεων με τον τερματοφύλακα, Αλμπέρτο Μπρινιόλι!

Οι Μιλανέζοι δεν έπιασαν υψηλά στάνταρ απόδοσης, αντιμετωπίζοντας πρόβλημα στον τομέα της ανάπτυξης και της τελικής προσπάθειας. Παρ' όλα αυτά, στο 38' ο Τζάκομο Μποναβεντούρα έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα με κοντινή κεφαλιά, ύστερα από εκτέλεση κόρνερ και φάση διαρκείας στα καρέ του Μπρινιόλι.

Ωστόσο, η Μπενεβέντο με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 50ό λεπτό κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση με κοντινό πλασέ του Γκεόργκε Πούσκας. Η Μίλαν κατάφερε να αντιδράσει και πήρε εκ νέου το προβάδισμα στο 57' με τον Νίκολα Κάλινιτς.

Στο 75ο λεπτό ο Αλέσιο Ρομανιόλι αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα και πήρε την άγουσα για τα αποδυτήρια, με αποτέλεσμα η Μπενεβέντο να ανεβάσει την απόδοσή της και να ψάχνει το γκολ της ισοφάρισης, το οποίο ήρθε στο 95' με υπέροχη γυριστή κεφαλιά του Μπρινιόλι. Αυτός είναι ο πρώτος βαθμός στην ιστορία της Μπενεβέντο στη Serie A, αφού οι "μάγισσες" είναι νεοφώτιστες στην κορυφαία κατηγορία του ιταλικού ποδοσφαίρου.

Το γκολ της ισοφάρισης:

ΜΠΕΝΕΒΕΝΤΟ: Μπρινιόλι, Λετίτσια, Τζιμσίτι, Κόστα, Ντι Κιάρα (79' Γκιανφί), Κατάλντι, Τσίσμπα, Μεμουσάι (80' Κόντα), Ντ' Αλεσάντρο, Παριτζίνι (67' Μπρινιόλα), Πούσκας.

ΜΙΛΑΝ: Ντοναρούμα, Μουσάκιο, Μπονούτσι, Ρομανιόλι, Ροντρίγκεθ, Μπορίνι (60' Αμπάτε), Κεσιέ, Μοντολίβο (73' Μπίγλια), Σούσο (87' Σαπάτα), Μποναβεντούρα, Κάλινιτς.

*Κόκκινη 76' Ρομανιόλι

Τα αποτελέσματα της 15ης αγωνιστικής:

Παρασκευή

Ρόμα - ΣΠΑΛ 3-1 (19' Τζέκο, 32' Στρόουτμαν, 53' Πελεγκρίνι / 55' Βιβιάνι)

Νάπολι - Γιουβέντους 0-1 (12' Ιγκουαΐν)

Σάββατο

Τορίνο - Αταλάντα 1-1 (45' Ενκουλού / 54' Ίλιτσιτς)

Κυριακή

Μπενεβέντο - Μίλαν 2-2 (50' Πούσκας, 95' Μπρινιόλι / 38' Μποναβεντούρα, 57' Κάλινιτς)

****υποβιβάζονται οι 3 τελευταίοι

****στην ισοβαθμία μετρούν τα μεταξύ τους ματς, μετά η διαφορά τερμάτων, μετά η καλύτερη επίθεση και μετά γίνεται κλήρωση (αν κρίνεται σημαντική θέση)