SERIE A

Η Λάτσιο πέρασε την Ίντερ, γκέλα για Ρόμα

AP PHOTO/GREGORIO BORGIA

Βίοι αντίθετοι για τις ομάδες της Ρώμης, αφού η Λάτσιο νίκησε την Ουντινέζε ενώ η Ρόμα έμεινε στην ισοπαλία με τη Σαμπντόρια σε εξ αναβολής αναμετρήσεις της Serie A.

Η Λάτσιο ήταν εντυπωσιακή για ακόμα ένα παιχνίδι και με το "Ολίμπικο" στα καλύτερά του, υπέταξε και την πολύ καλή φέτος Ουντινέζε, στο πλαίσιο εξ αναβολής αναμέτρησης από τη 12η αγωνιστική της Serie A.

Το 3-0 προήλθε όσο εύκολα δείχνει το τελικό αποτέλεσμα, έστω κι αν το πρώτο τέρμα επετεύχθη από αντίπαλο, με τον Σαμίρ να ανοίγει το σκορ στο 22ο λεπτό. Ο Νανί διπλασίασε τα τέρματα των "λατσιάλι" στο 47', ενώ λίγο πριν από το τέλος, ο Φελίπε Άντερσον έγραψε το 3-0, σε μία από τις πολλές ευκαιρίες των γηπεδούχων.

Την ημέρα που όλοι τον ήθελαν να έχει οριστικοποιήσει τη μεταγραφή του στην Τσέλσι, μέχρι να διαψεύσει ο αθλητικός διευθυντής της Ρόμα, Μόντσι, ο Έντιν Τζέκο όχι μόνο έπαιξε βασικός στην εκτός έδρας αναμέτρηση με τη Σαμπντόρια, αλλά έσωσε και τον βαθμό της ισοπαλίας 1-1 για τους "τζιαλορόσι". Ο Βόσνιος επιθετικός ισοφάρισε στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων με το 10ο τέρμα του στη Serie A, σε έναν αγώνα που κράτησε τις δύο ομάδες στους επτά βαθμούς (και μία θέση) απόσταση. Ο αειθαλής Φάμπιο Κουαλιαρέλα είχε ανοίξει το σκορ με το 16ο φετινό τέρμα του στις καθυστερήσεις του 1ου ημιχρόνου.

Οι συνθέσεις

ΛΑΤΣΙΟ: Στρακόσα, Γουάλας, Ντε Φράι, Ράντου, Μπάστα, Παρόλο (86' Μούρτζια), Λούκας, Μιλίνκοβιτς Σάβιτς (65' Λούλιτς), Λουκακού, Άντερσον, Νανί (72' Αλμπέρτο)

ΟΥΝΤΙΝΕΖΕ: Μπιζάρι, Νούιτινκ, Ντανίλο, Σαμίρ, Λάρσεν, Φοφανά, Χάλφρεντσον (79' Μπάλιτς), Μπάρακ (55' Ντε Πάουλ), Πετσέλα, Λόπες, Πέριτσα (64' Γιάνκτο)

ΣΑΜΠΝΤΟΡΙΑ: Βιβιάνο, Μπερεσίνσκι, Σιλβέστρε, Φεράρι, Στρίνιτς (74' Μούρου), Πρατ (80' Μπαρέτο), Τορέιρα, Λινέτι, Περέιρα, Κουαλιαρέλα (51' Καπράρι), Σαπάτα

ΡΟΜΑ: Άλισον, Φλορέντζι, Μανωλάς, Φάσιο, Κολάροβ, Πελεγκρίνι (81' Ζέρσον), Στρούτμαν, Ναϊνγκολάν, Ντεφρέλ (63' Σικ), Τζέκο, Ουντέρ (74' Αντονούτσι)