SERIE A

Η Λάτσιο πέρασε απ'τη Γένοβα

Η Λάτσιο επέστρεψε στις επιτυχίες, καθώς νίκησε 2-1 τη Σαμπντόρια στη Γένοβα και πλησίασε στον έναν βαθμό τις Ρόμα και Μίλαν, οι οποίες κοντράρονται τη Δευτέρα (videos)

Μία εβδομάδα μετά την ήττα στο ντέρμπι με τη Ρόμα, η Λάτσιο επέστρεψε στις επιτυχίες, καθώς νίκησε 2-1 τη Σαμπντόρια στη Γένοβα.

Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς και Παρόλο πέτυχαν τα γκολ των "λατσιάλι" στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου (αμφότερα από ασίστ του Φελίπε Άντερσον) , ενώ στο 89' μείωσε ο Σικ για τους γηπεδούχους.

Η Λάτσιο μείωσε στον έναν βαθμό την απόσταση από τις Ρόμα και Μίλαν, οι οποίες τίθενται αντιμέτωπες την Δευτέρα, έτσι βρίσκεται... για τα καλά στο "κυνήγι" του Champions League.

Οι συνθέσεις

ΣΑΜΠΝΤΟΡΙΑ: Πουτζόνι, Πέδρο Περέιρα, Σιλβέστρε, Σκρίνιαρ, Ρετζίνι, Τορέιρα, Μπαρέτο (56' Σικ), Λινέτι (76' Τζούριτσιτς), Μπρούνο Φερνάντες (46' Πρατ), Κουαλιαρέλα, Μουριέλ.

ΛΑΤΣΙΟ: Μαρκέτι (46' Στρακόσα), Μπάστα, Ντε Φράι, Ουάλας, Ράντου, Λούκας Μπίγλια (65' Μπαλντέ Κεϊτά), Παρόλο, Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς, Φελίπε Άντερσον (87' Ζορντάν Λουκακού), Λούλιτς, Ιμόμπιλε.

ΚΡΟΤΟΝΕ: Κόρνταζ, Σαμπιρίζι, Τσεκερίνι, Φεράρι, Μαρτέλα, Καπέτσι, Μπαρμπέρις, Ροντέν, Παλαντίνο (86' Σαλτζάνο), Τρότα (61' Στόιαν), Φαλτσινέλι (87' Νουάνκουο).

ΠΕΣΚΑΡΑ: Μπισάρι, Τζαμπάνο, Καμπανιάρο, Γκιόμπερ, Κρεστσέντζι, Μπρούγκμαν, Μπεναλί, Μεμούσαϊ (65' Πετινάρι), Βέρε (53' Μάναϊ), Πέπε (16' Ακουιλάνι), Καπράρι.

*χαμένο πέναλτι 44' Μεμούσαϊ

**κόκκινη 73' Ακουιλάνι και 80' Καπέτσι

Τα αποτελέσματα της 16ης αγωνιστικής:

Σάββατο

Κροτόνε - Πεσκάρα 2-1 (24' πέν. Παλαντίνο, 83' Φεράρι / 82' Καμπανιάρο)

Σαμπντόρια - Λάτσιο 1-2 (89' Σικ / 40' Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς, 44' Παρόλο)

*ματς λιγότερο Φιορεντίνα & Τζένοα

**οι 3 πρώτοι στο Champions League (ο 3ος στα προκριματικά)

***ο 4ος και ο 5ος στο Europa League (όπως και ο κάτοχος του Coppa Italia)

****υποβιβάζονται οι 3 τελευταίοι

*****στην ισοβαθμία μετρούν τα μεταξύ τους ματς, μετά η διαφορά τερμάτων, μετά η καλύτερη επίθεση και μετά γίνεται κλήρωση

******η Σασουόλο νίκησε 2-1 την Αταλάντα, αλλά η τελευταία πήρε το ματς 3-0 στα χαρτιά, καθώς η πρώτη χρησιμοποίησε παίκτη που δεν είχε δικαίωμα συμμετοχής