SERIE A

Η Γιουβέντους νίκησε την Κιέβο των εννέα παικτών

Η κακή Γιουβέντους χρειάστηκε να μείνει με δύο παίκτες παραπάνω για να φύγει από τη Βερόνα με νίκη 2-0 επί της Κιέβο και να πατήσει στην κορυφή της Serie A.

Η Γιουβέντους πήγε στη Βερόνα με αρκετές απουσίες, ωστόσο χρειάστηκε να χάσει παίκτες και η Κιέβο για να φτάσει στη νίκη με 2-0, στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής της Serie A. Οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν το παιχνίδι με δύο παίκτες λιγότερους, αφού στο 37' ο Σαμουέλ Μπαστιέν δέχθηκε απερίσκεπτη δεύτερη κίτρινη κάρτα για φάουλ στον Κουάντουο Ασαμόα μέσα σε δύο λεπτά μετά από την πρώτη, ενώ στο 61' ο Φαμπρίτζιο Κατσιατόρε αντίκρισε απευθείας κόκκινη κάρτα για έντονη διαμαρτυρία.

Οι "μπιανκονέρι" δεν αξιοποίησαν την πρώτη αποβολή, αφού ήταν κακοί για περίπου μία ώρα αγώνα. Μάλιστα, κινδύνεψαν να δεχθούν γκολ, αλλά ο Βόιτσιεχ Στσέσνι κράτησε το μηδέν, έχοντας για πρώτη φορά μετά από καιρό ως αναπληρωματικό τον Τζιανλουίτζι Μπουφόν. Ο διεθνής Ιταλός, μία ημέρα πριν από τα 40ά γενέθλιά του, δέχθηκε ευχετήριες κάρτες από παιδιά της πόλης και οι ευχές έπιασαν τόπο, αφού στο 67' ο Σάμι Κεντίρα με κοντινό σουτ άνοιξε το σκορ για τη "γηραιά κυρία".

Οι φιλοξενούμενοι είχαν κλείσει την Κιέβο στο γήπεδό της, χωρίς να δημιουργούν ευκαιρίες (όσες έγιναν, τις σταμάτησε ο Στέφανο Σορεντίνο), μέχρι το 88ο λεπτό, όταν μετά από σέντρα ο Γκονσάλο Ιγκουαΐν σκόραρε με κοντινή κεφαλιά, σταματώντας στα 706 λεπτά τη "λειψυδρία" από τέρματα στη Serie A. Ο διαιτητής έδειξε πέντε λεπτά καθυστερήσεις, δεν κράτησε κανένα και το παιχνίδι έληξε με νίκη της "σβηστή" Γιουβέντους.

Οι συνθέσεις

ΚΙΕΒΟ: Σορεντίνο, Κατσιατόρε, Μπάνι, Νταϊνέλι, Τόμοβιτς (63' Γκαμπερίνι), Γιαροσίνσκι, Μπαστιέν, Ραντοβάνοβιτς, Χετεμάι, Πουτσιαρέλι (46' Ντεπάολι), Μπίρσα (79' Μετζιορίνι)

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ: Στσέσνι, Ντε Σίλιο, Μπενατιά, Μπαρτζάλι, Ασαμόα (72' Λίχτσταϊνερ), Κεντίρα, Πιάνιτς, Στουράρο (52' Μπερναρντέσκι), Κόστα, Ιγκουαΐν (89' Μπεντανκούρ), Μάντζουκιτς

*κόκκινη 38' Μπαστιέν

**κόκκινη 61' Κατσιατόρε

ΣΑΣΟΥΟΛΟ: Κονσίλι, Λιρόλα, Γκολντανίγκα, Ατσέρμπι, Πελούζο, Μισιρόλι, Μανιανέλι, Ντάνκαν (76' Ραγκούζα), Μπεράρντι, Φαλτσινέλι (55' Μάτρι), Πολιτάνο (90' Σκαμάκα)

ΑΤΑΛΑΝΤΑ: Γκολίνι, Τολόι, Παλομίνο, Μαζιέλο, Καστάν, Ντε Ρουν, Φρόιλερ, Γκόζενς (73' Χάτεμπουρ), Κριστάντε (90' Μαντσίνι), Κορνέλιους (60' Πετάνια), Ίλιτσιτς

*κόκκινη 90+7' Γκολντανίγκα

Τα αποτελέσματα της 22ης αγωνιστικής:

Σάββατο

Σασουόλο - Αταλάντα 0-3 (30' Μαζιέλο, 83' Κριστάντε, 86' Φρόιλερ)

Κιέβο - Γιουβέντους 0-2 (67' Κεντίρα, 88' Ιγκουαΐν)

***υποβιβάζονται οι 3 τελευταίοι

****στην ισοβαθμία μετρούν τα μεταξύ τους ματς, μετά η διαφορά τερμάτων, μετά η καλύτερη επίθεση και μετά γίνεται κλήρωση (αν κρίνεται σημαντική θέση)