SERIE A

Ασταμάτητη η Γιουβέντους

Η Γιουβέντους επικράτησε 2-1 της Αταλάντα κάνοντας ανατροπή και απολαμβάνει πλέον διαφορά 10 πόντων από τη 2η Ρόμα. Εκπληκτικό το νικητήριο γκολ από τον Αντρέα Πίρλο (videos).

Αν και δεν έπεισε απέναντι στην Αταλάντα και βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 25ο λεπτό, η Γιουβέντους κατάφερε να φέρει τούμπα το ματς πριν καν τελειώσει το πρώτο ημίχρονο και με το πολύτιμο 2-1 που διατήρησε μέχρι το φινάλε άνοιξε σε 10 πόντους τη βαθμολογική ψαλίδα από τη 2η Ρόμα.

Οι "μπεργκαμάσκι" κατάφεραν να... αναστατώσουν το "Juventus Stadium" με την κεφαλιά του Μιλιάτσιο στο 25' που άφησε άγαλμα τον Μπουφόν όμως η ομάδα του Μάσιμο Αλέγκρι βρήκε γρήγορα τις λύσεις για να αλλάξει τα δεδομένα.

Μετά από φάση διαρκείας στη μεγάλη περιοχή των φιλοξενουμένων ο Γιορέντε ισοφάρισε με κοντινή προβολή στο 39' ενώ στο 45' ο Αντρέα Πίρλο έβαλε φαρδιά πλατιά την υπογραφή του στην ανατροπή με ένα ε-κ-π-λ-η-κ-τ-ι-κ-ό φαλτσαριστό σουτ έξω από την περιοχή (3ο του φετινό γκολ στο πρωτάθλημα).

Αυτή ήταν η ένατη σερί νίκη της Γιουβέντους απέναντι στην Αταλάντα ενώ αξίζει να σημειωθεί ότι τα 12 γκολ που έχει πετύχει ο μαέστρος της "βέκια σινιόρα" τα τελευταία τρία χρόνια στη Serie A έχουν σημειωθεί όλα με σουτ εκτός μεγάλης περιοχής!

Γιουβέντους - Αταλάντα 2-1 (Highlights)

Γιουβέντους - Αταλάντα 2-1 (Goals)

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ: Μπουφόν, Κάσερες, Μπονούτσι, Κιελίνι, Παντόιν, Πίρλο, Μαρκίζιο, Πογκμπά (65' Λίχτσταϊνερ), Περέιρα, Τέβες (89' Κομάν), Γιορέντε (74' Μοράτα)

ΑΤΑΛΑΝΤΑ: Σπορτιέλο, Σκαλόνι, Μαζιέλο, Μπελίνι, Ντραμέ, Τσιγκαρίνι, Μιλιάτσο, Εμάνουελσον, Τζαπακόστα (5-' Ντ'Αλεσάντρο), Μπαζέλι (82' Αλεχάντρο Γκόμες), Ντένις (70' Μποάκιε)