SERIE A

Ανατροπή στο 95' η Φιορεντίνα

Η Φιορεντίνα βρέθηκε πίσω στο σκορ στη Πεσκάρα, αλλά χάρη σε δύο γκολ του Κριστιάν Τέγιο πήρε το "διπλό", με λύτρωση μάλιστα στο 95' (video)

Σε εξ αναβολής αναμέτρηση για το ιταλικό πρωτάθλημα, η Φιορεντίνα νίκησε 2-1 στην Πεσκάρα, κάνοντας ανατροπή με το δεύτερο γκολ του Κριστιάν Τέγιο στο 95'!

Η ουραγός άνοιξε το σκορ στο 15' με τον Τζανλούκα Καπράρι, ο οποίος στο 80' έδωσε την θέση του στον Κύπριο, Γρηγόρη Κάστανο.

Το σκορ τότε ήταν ήδη στο 1-1, με τον Κριστιάν Τέγιο να έχει απαντήσει από το 68' και ο ίδιος ο Ισπανός ολοκλήρωσε την ανατροπή στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων.

ΠΕΣΚΑΡΑ: Μπισάρι, Κρεσέντζι, Γκιόμπερ, Στεντάρντο, Μπιράγκι, Αλεσάντρο Μπρούνο, Μεμούσαϊ, Μπεναλί, Τζαμπάνο (72' Μπρούγκμαν), Καπράρι (80' Κάστανος), Μπαεμπέκ (75' Τσέρι).

ΦΙΟΡΕΝΤΙΝΑ (3-6-1): Σπορτιέλο, Κάρλος Σάντσες, Ντε Μαϊό, Τόμοβιτς (46' Κιέζα), Βεσίνο, Μπάντελ (84' Κριστόφορο), Κριστιάν Τέγιο, Ολιβέρα, Ίλιτσιτς, Μπόρχα Βαλέρο, Μπαμπακάρ (96' Σαλσέδο).

*ματς λιγότερο

**οι 3 πρώτοι στο Champions League (ο 3ος στα προκριματικά)

***ο 4ος και ο 5ος στο Europa League (όπως και ο κάτοχος του Coppa Italia)

****υποβιβάζονται οι 3 τελευταίοι

*****στην ισοβαθμία μετρούν τα μεταξύ τους ματς, μετά η διαφορά τερμάτων, μετά η καλύτερη επίθεση και μετά γίνεται κλήρωση

******η Σασουόλο νίκησε 2-1 την Αταλάντα, αλλά η τελευταία πήρε το ματς 3-0 στα χαρτιά, καθώς η πρώτη χρησιμοποίησε παίκτη που δεν είχε δικαίωμα συμμετοχής