SERIE A

Ανατροπή και "3άρα" η Λάτσιο σε Μίλαν

Η Μίλαν προηγήθηκε στη Ρώμη με Μενέζ, αλλά η Λάτσιο νίκησε με 3-1 και ανέβηκε στην 3η θέση. Δύο γκολ ο Παρόλο, ένα ο Κλόζε, ενώ ο Μεξές έπιασε από τον λαιμό τον Μάουρι (videos)

Μεγάλη νίκη για την Λάτσιο με ανατροπή, καθώς επικράτησε με 3-1 της Μίλαν στο "Ολίμπικο" της Ρώμης, κάνοντας μάλιστα ανατροπή, έτσι ανέβηκε στην 3η θέση της βαθμολογίας.

Οι "ροσονέρι" άνοιξαν το σκορ μόλις στο 4ο λεπτό με το 10ο φετινό γκολ του Ζερεμί Μενέζ, αλλά στις αρχές του δεύτερου ημιχρόνου κατέστρεψαν τα πάντα.

Ο Παρόλο στο 47' ισοφάρισε και την ανατροπή ολοκλήρωσε ο Κλόζε στο 51', έπειτα από το τραγικό λάθος του Μοντολίβο. Ο Ιταλός μέσος γύρισε την μπάλα προς τα πίσω, ο Μεξές δεν μπορούσε να διορθώσει το λάθος και Κλόζε νίκησε στο τετ-α-τετ τον Ντιέγκο Λόπεθ.

Ο Φιλίπο Ιντσάγκι στο 55' θυμήθηκε τον Πατσίνι, όμως οι παίκτες του είχαν καταρρεύσει, δεν κατάφεραν ποτέ ξανά να απειλήσουν και το 3-1 ήρθε στο 81' με το 2ο γκολ του Παρόλο.

Στις καθυστερήσεις ο Φιλίπ Μεξές πήρε απευθείας κόκκινη κάρτα, καθώς προκάλεσε τον Μάουρι, αφού ο αρχηγός της Λάτσιο απάντησε τον έπιασε από το λαιμό (όπως και τον Παρόλο εν συνεχεία).

Λογική η κόκκινη κάρτα και η αντίδραση του Μεξές μία ακόμη απόδειξη πως ο Ιντσάγκι δεν έχει τον έλεγχο των παικτών του και δεν αποκλείεται να απολυθεί άμεσα.

Οι συνθέσεις

ΛΑΤΣΙΟ: Μαρκέτι, Μπάστα, Τσάνα, Ντε Φράι (69' Μαουρίσιο), Ράντου, Λούκας Μπίγλια, Κατάλντι, Παρόλο, Καντρέβα, Μάουρι, Κλόζε (74' Τζόρτζεβιτς) (83' Μπαλντέ Κεϊτά).

ΜΙΛΑΝ: Ντιέγκο Λόπεθ, Αμπάτε, Μεξές, Αλέξ, Αρμέρο, Μοντολίβο, Πόλι (83' Μουντάρι), Φαν Χίνκελ (55' Πατσίνι), Μποναβεντούρα (52' Τσέρτσι), Ελ Σααραουί, Μενέζ.

*κόκκινη 91' Μεξές

ΚΑΛΙΑΡΙ: Μπρκιτς, Αλεχάντρο Γκονσάλες, Ροσετίνι, Καπουάνο, Ντανίλο Αβελάρ, Κρισέτιγκ, Ντόνσα (75' Σάο), Ντεσένα, Ζοάο Πέδρο (68' Ντιέγκο Φαρίας), Έκνταλ, Λόνγκο (62' Τσοπ).

ΣΑΣΟΥΟΛΟ: Κονσίλι, Γκατσόλα, Πάολο Καναβάρο, Ατσέρμπι, Βρσάλκο, Μανιανέλι (85' Παβολέτι), Μπρίγκι (69' Φλόκαρι), Μισιρόλι, Μπεράρντι, Νικόλα Σανσόνε (62' Φλόρο Φλόρες), Τζάτζα.