SERIE A

"Άλωσε" τη Σικελία η Έμπολι

Με τον Ρικάρντο Σαπονάρα να πετυχαίνει το μοναδικό γκολ του αγώνα, η Έμπολι πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Παλέρμο. Στο 1-1 έμειναν Κιέβο και Σαμπντόρια. (VIDEOS)

Σημαντική βαθμολογική ανάσα πήρε η Έμπολι, που έφυγε με το τρίποντο από το "Ρέντσο Μπαρμπέρα" του Παλέρμο, επικρατώντας με 1-0 της τοπικής ομάδας. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης πέτυχε στο 53ο λεπτό ο Σαπονάρα, που βρήκε δίχτυα για 4η φορά φέτος στη Serie A.

Στο άλλο παιχνίδι της βραδιάς, ο Έντερ άνοιξε το σκορ για τη Σαμπντόρια στη Βερόνα, ανεβαίνοντας στην κορυφή του πίνακα των σκόρερ με 9 τέρματα, αλλά η Κιέβο βρήκε απάντηση με τον Ινγκλέζε πριν τελειώσει το πρώτο ημίχρονο, με αποτέλεσμα ο αγώνας να ολοκληρωθεί ισόπαλος με 1-1.

Οι συνθέσεις

ΚΙΕΒΟ: Μπιτσάρι, Κατσατόρε, Νταϊνέλι, Γκαμπερίνι, Γκόμπι, Κάστρο, Ραντοβάνοβιτς, Χετεμάι, Μπίρσα (77' Πέπε), Ινγκλέζε (63' Παλόσκι), Μετζορίνι (83' Ριγκόνι)

ΣΑΜΠΝΤΟΡΙΑ: Βιβιάνο, Κασάνι, Σιλβέστρε, Ζουκάνοβιτς, Μεσμπά, Καρμπονέρο, Φερνάντο, Μπαρέτο, Ίβαν (46' Παλόμπο), Μουριέλ (76' Σοριάνο), Έντερ (82' Κασάνο)

ΠΑΛΕΡΜΟ: Σορεντίνο, Στρούνα (56' Κέισον), Γκονσάλες (78' Γκολντανίγκα), Αντζέλκοβιτς, Ρισπόλι, Ριγκόνι, Μπρούγκμαν, Χίλιεμαρκ (67' Τραϊκόβσκι), Λαζάρ, Βάσκες, Τζιλαρντίνο

ΕΜΠΟΛΙ: Σκορούπσκι, Τζαμπέλι, Τονέλι, Κόστα, Μάριο Ρουί, Ζιελίνσκι, Μαϊέλο, Παρέδες (72' Μπίζελ), Σαπονάρα (89' Μακαρόνε), Πουτσαρέλι, Λίβαγια (83' Κρούνιτς)

Τα αποτελέσματα της 11ης αγωνιστικής:

Σάββατο

Γιουβέντους - Τορίνο 2-1 (19' Πογκμπά, 94' Κουαδράδο / 51' Μπόβο)

Ίντερ - Ρόμα 1-0 (31' Μεδέλ)

Κυριακή

Φιορεντίνα - Φροζινόνε 4-1 (24' Ρέμπιτς, 29' Γκονσάλο Ροντρίγκες, 31' πέν. Μπαμπακάρ, 43' Μάριο Σουάρεθ / 87' Φράρα)

Μπολόνια - Αταλάντα 3-0 (52' Τζακερίνι, 58' Ντέστρο, 85' Μπριέντζα)

Κάρπι - Βερόνα 0-0

Τζένοα - Νάπολι 0-0

Ουντινέζε - Σασουόλο 0-0

Λάτσιο - Μίλαν 1-3 (84' Κίσνα / 25' Μπερτολάτσι, 53' Μεξές, 79' Μπάκα)