SERIE A

Γιουβέντους - Ίντερ 1-3

Η Γιουβέντους προηγήθηκε με γκολ από οφ-σάιντ στο 1ο λεπτό, αλλά η Ίντερ με δύο γκολ του Μιλίτο έκανε την μεγάλη ανατροπή και νίκησε 3-1 μέσα στο Τορίνο. Πλησίασε την "Γιούβε" στον έναν βαθμό και δεν την άφησε να κρατήσει το αήττητο για 50ό ματς. "5άρα" η Μίλαν (videos)

Η Ίντερ θριάμβευσε στο ντέρμπι της Ιταλίας, καθώς νίκησε με 3-1 την Γιουβέντους μέσα στο Τορίνο, κάνοντας ανατροπή.

Πρωταγωνιστής ήταν ο Ντιέγκο Μιλίτο, καθώς πέτυχε και τα δύο γκολ της ανατροπής των "νερατζούρι", ενώ αρνητικός πρωταγωνιστής ήταν ο διαιτητής (και οι επόπτες του).

Αν η "Γιούβε" είχε καταφέρει να μην χάσει θα έφτανε τα 50 παιχνίδια πρωταθλήματος χωρίς ήττα, αλλά τελικά αυτό δεν έγινε ποτέ.

Τεράστια λάθη στο 1ο ημίχρονο

Τα διαιτητικά λάθη στο πρώτο ημίχρονο ήταν τεράστια, με την Γιουβέντους να ανοίγει το σκορ μόλις στο 10 λεπτό, αλλά δεν έπρεπε να μετρήσει το τέρμα.

Ο Αρτούρο Βιντάλ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα στο 19ο δευτερόλεπτο, αλλά ο Κουάντουο Ασαμόα που του έκανε την ασίστ, όταν τροφοδοτήθηκε ήταν πεντακάθαρα σε θέση οφ-σάιντ.

Σαν να μην έφτανε αυτό, στο 34' ο Στέφαν Λίχτσταϊνερ έπρεπε να αποβληθεί, αλλά ο Ταλιαβέντο δεν του έδωσε κίτρινη κάρτα για φάουλ που θα μπορούσε να τους δώσει ακόμη και κόκκινη κάρτα.

Χαρακτηριστικό είναι πως αμέσως μετά η Γιουβέντους έκανε αλλαγή, αντικαθιστώντας τον Λίχτσταϊνερ...

Ανατροπή με Μιλίτο

Στο 59' ο Ντιέγκο Μιλίτο ισοφάρισε σε 1-1 με εκτέλεση πέναλτι, το οποίο κέρδισε ο ίδιος, αφού τον ανέτρεψε στην περιοχή ο Μαρκίζιο, τραβώντας την φανέλα του.

Ο Αργεντινός στο 76' ολοκλήρωσε την ανατροπή, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα του Μπουφόν, έπειτα από την απόκρουση του Ιταλού πορτιέρο στο πανίσχυρο του Φρέντι Γκουαρίν.

Το τελικό 1-3 διαμόρφωσε ένας άλλος Αργεντινός, ο Ροντρίγκο Παλάσιο, βάζοντας το... κερασάκι στην τούρτα στο 89'.

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ (3-5-2): Μπουφόν, Μπαρτζάλι, Μπονούτσι, Κιελίνι, Πίρλο, Βιντάλ, Μαρκίζιο, Λίχτσταϊνερ (38' Μαρτίν Κάσερες) (78' Κουαλιαρέλα), Κουάντουο Ασαμόα, Τζοβίνκο, Βούτσινιτς (46' Μπέντνερ).

ΙΝΤΕΡ (3-4-3): Χαντάνοβιτς, Ρανόκια, Σαμουέλ, Ζουάν Ζεζούς, Καμπιάσο, Γκαργκάνο, Σανέτι, Ναγκατόμο, Κασάνο (69' Γκουαρίν), Παλάσιο, Μιλίτο (80' Μουντιγκαΐ).

REUTERS/Giorgio Perottino (ITALY - Tags: SPORT SOCCER)
Inter Milan's Diego Milito (L) scores a penalty against Juventus during their Italian Serie A soccer match at the Juventus stadium in Turin November 3, 2012. REUTERS/Giorgio Perottino (ITALY - Tags: SPORT SOCCER) REUTERS

"5άρα" η Μίλαν

Η Μίλαν επικράτησε με 4-1 της Κιέβο στο "Σαν Σίρο", πραγματοποιώντας την πιο σοβαρή εμφάνισή της για φέτος.

Μπορεί στο γκολ του Εμάνιουελσον στο 16' η ομάδα της Βερόνα να αντέδρασε μόλις δύο λεπτά αργότερα ισοφαρίζοντας σε 1-1 με τον Πελισιέ, αλλά στο ημίχρονο οι "ροσονέρι" ήταν μπροστά με 3-1.

Ο Ρικάρντο Μοντολίβο σκόραρε για δεύτερο σερί ματς δίνοντας για δεύτερη φορά προβάδισμα στην ομάδα του, ενώ ο Μπόγιαν στο 41' έκανε το 3-1 με το πρώτο του γκολ με την φανέλα της νέας του ομάδας.

Ο Στεφάν Ελ Σααραουί έκανε το 4-1 στο 75', με τον πρώτο σκόρερ του πρωταθλήματος να φτάνει τα 8 γκολ στην Serie A, ενώ ο Τζανπάολο Πατσίνι διαμόρφωσε το τελικό 5-1 στο 92'.

ΜΙΛΑΝ: Αμπιάτι, Αμπάτε (86' Ντε Σίλιο), Μεξές, Σαπάτα, Κονστάν, Αμπροζίνι, Μοντολίβο (76' Νάιτζελ ντε Γιονγκ), Εμάνιουελσον (68' Κέβιν-Πρινς Μπόατενγκ), Μπόγιαν, Ελ Σααραουί, Πατσίνι.

ΚΙΕΒΟ (5-3-2): Σορεντίνο, Νικολά Φρε, Αντρεόλι, Νταϊνέλι, Παπ, Ντραμέ (60' Στόιαν), Γκουάνα, Χέτεμαϊ, Λουσιάνο (55' Ριγκόνι), Τερό, Πελισιέ (72' Ντι Μικέλε).

Τα αποτελέσματα της 11ης αγωνιστικής:

Σάββατο

Μίλαν - Κιέβο 5-1 (16' Εμάνιουελσον, 36' Μοντολίβο, 41' Μπόγιαν, 75' Ελ Σααραουί, 92' Πατσίνι / 18' Πελισιέ)

Γιουβέντους - Ίντερ 1-3 (1' Βιντάλ / 59' πέν. και 76' Μιλίτο, 89' Παλάσιο)