ΟΛΛΑΝΔΙΑ

Θρίαμβος του Άγιαξ στο Ρότερνταμ

Ο Άγιαξ νίκησε 4-1 τη Φέγενοορντ στο Ρότερνταμ, έτσι είναι πια μόνος στην δεύτερη θέση, ενώ η Αϊντχόφεν παραμένει στην κορυφή με +5

Ο Άγιαξ πήρε το ολλανδικό ντέρμπι και μάλιστα επικράτησε 4-1 της Φέγενοορντ στο Ρότερνταμ, με το δεύτερο ημίχρονο να είναι συγκλονιστικό.

Το σκορ άνοιξε ο Χούντελααρ στο 50', στο 56' ο Ονανά απέκρουσε πέναλτι του Νίκολαϊ Γέργκενσεν, αλλά δύο λεπτά αργότερα νικήθηκε, με τον Τούρνστρα να ισοφαρίζει.

Ο Κάσπερ Ντόλμπεργκ μπήκε στο 65' και στο 72 έδωσε ξανά προβάδισμα στο Αίαντα, ο Σιμ ντε Γιονγκ έκανε το 1-3 στο 89' και στο 90' ο Ντόλμπεργκ σκόραρε ξανά για το τελικό 1-4. Στα 3 πρώτα γκολ των φιλοξενούμενων η ασίστ ήταν απ' τον Νταβίντ Νέρες.

ΦΕΓΕΝΟΟΡΝΤ: Μπραντ Τζόουνς, Αμραμπάτ, Ντικς (79' Κράμερ), Σεντ Γιούστε, Χαπς, Ελ Αχμαντί, Τούρνστρα, Φιλένα, Μπέρχαους, Μπούτιους (57' Σαμ Λάρσον), Γέργκενσεν.

ΑΓΙΑΞ: Ονανά, Φέλτμαν, Ντε Λιχτ, Βέμπερ, Φίρχεφερ, Σένε, Φαν ντε Μπικ (85' Σιμ ντε Γιονγκ), Ζιγές, Νταβίντ Νέρες, Γιουνές (79' Κλάιφερτ), Χούντελααρ (65' Ντόλμπεργκ).

*χαμένο πέναλτι 56' Γέργκενσεν (αποκρουση του Ονανά)

Κράτησε το +5 η PSV

Νωρίτερα, η Αϊντχόφεν είχε νικήσει 3-0 τη Χεράκλες, με γκολ των Λοσάνο και Φαν Χίνκελ (2), έτσι παραμένει στην κορυφή με +5 απ'τον Άγιαξ.

Η σύνθεση της Αϊντχόφεν...

Ζουτ, Άριας, Σβάαμπ, Ισιμά-Μιρέν, Μπρενέτ, Χέντριξ, Φαν Χίνκελ, Περέιρο (67' Ράμσελααρ), Λοκάντια (71' Μάουρο Ζούνιορ), Λοσάνο (87' Γκούντμουντσον), Λουκ ντε Γιονγκ.

Τα αποτελέσματα της 9ης αγωνιστικής:

Παρασκευή

Χρόνινχεν - Βίλεμ 0-1 (33' Φραν Σολ)

Σάββατο

Μπρέντα - Τσβόλε 0-2 (45' πέν. Φαν Πόλεν, 82' Σεμάκ)

Εξέλσιορ - Σπάρτα Ρότερνταμ 1-1 (54' Μάσοπ / 86' Γκούντουιν)

Φένλο - Ντεν Χάαχ 0-2 (66' Φάλκενμπουρχ, 90' Γιόνσεν)

Τβέντε - Ρόντα 3-0 (26' πέν. και 57' Ασαϊντί, 73' Μπάιεν)

Κυριακή

Αϊντχόφεν - Χεράκλες 3-0 (18' Λοσάνο, 78' και 90' πέν. Φαν Χίνκελ)

Φέγενοορντ - Άγιαξ 1-4 (58' Τούρνστρα / 50' Χούντελααρ, 72' και 90' Ντόλμπεργκ, 89' Σιμ ντε Γιονγκ)

Άλκμααρ - Ουτρέχτη 3-0 (21' Κούπμαινερς, 62' Ζαχανμπάχς, 80' Φαν Όφεριμ)

Χέρενφεν - Φιτέσε 0-4 (17' Ρασίκα, 36' Λίνσεν, 50' Φουρ, 72' Μάταβς)