ΟΛΛΑΝΔΙΑ

Τέσσερα χρόνια είχε να δεχθεί τρία γκολ η Ολλανδία

Βαϊνάλντουμ

Τέσσερα χρόνια ή αλλιώς 27 σερί επίσημα παιχνίδια πέρασαν από την τελευταία φορά που η Ολλανδία δέχθηκε τρία γκολ. Κίνδυνος να μείνουν εκτός EURO 2016 οι "τουλίπες".

Δυο γκολ στο πρώτο ημίχρονο και η... χαριστική βολή στο 85ο λεπτό, έφεραν βαριά ήττα με 3-0 για την Ολλανδία από την Τουρκία το βράδυ της Κυριακής για τα προκριματικά του EURO 2016.

Η ομάδα του Ντάνι Μπλιντ δεν κρατάει πλέον την τύχη στα χέρια της, αφού στα δυο ματς που απομένουν πρέπει να πάρει θετικά αποτελέσματα και να ελπίζει σε γκέλες των Τούρκων, έτσι ώστε να κατακτήσει την τρίτη θέση στον όμιλο που υπό προϋποθέσεις οδηγεί σε μπαράζ.

Αυτή η τριάρα πάντως μπορεί να χαρακτηριστεί ιστορική και αυτό γιατί έχουν περάσει τέσσερα χρόνια από την αμέσως προηγούμενη φορά! Συγκεκριμένα ήταν 10/01/2011 όταν οι Ολλανδοί έχασαν με 3-2 από την Σουηδία για τα προκριματικά του EURO 2012.

Από τότε πέρασαν 27 επίσημα παιχνίδια όπου η άμυνα στάθηκε στο ύψος της. Βέβαια σε επίπεδο φιλικών αναμετρήσεων, οι "τουλίπες" δέχθηκαν 3+ γκολ σε τέσσερις περιπτώσεις.

Σχεδόν είκοσι χρόνια

Τώρα πόσα χρόνια έχουν περάσει από την τελευταία φορά που η Ολλανδία έχασε με διαφορά τριών τερμάτων σε επίσημη διοργάνωση; Πάμε 19 χρόνια πίσω και συγκεκριμένα στο EURO 1996!

Η ομάδα του Τέρι Βέναμπλς είχε κερδίσει με 4-1 εκείνη του Γκους Χίντινγκ στο τελευταίο ματς του πρώτου ομίλου. Άλαν Σίρερ και Τέντι Σέριγχαμ πέτυχαν από δυο γκολ, ενώ για την Ολλανδία το γκολ της τιμής πέτυχε ο Κλάιφερτ.