ΟΛΛΑΝΔΙΑ

Σόου Κλάασεν στην τριάρα του Άγιαξ

Με εκτός έδρας τριάρα επί της Γκόου Αχεντ Ιγκλς ξεπέρασε τον αποκλεισμό του από τη Ροστόβ ο Άγιαξ, προσεχής αντίπαλος του Παναθηναϊκού στους ομίλους του Europa League. Γκέλα για Αϊντχόφεν. (videos)

Γύρισε αποκλεισμένος με βαριά ήττα από το Ροστόβ και η κληρωτίδα τον έφερε στους ομίλους του Europa League απέναντι στον Παναθηναϊκό. Ο Άγιαξ δε συνάντησε καμία αντίσταση από την Γκόου Αχέντ Ιγκλς και τη συνέτριψε εκτός έδρας με 3-0.

Ο Κλάασεν άνοιξε το σκορ με πανέμορφο σουτ για τον "Αίαντα" στο 24ο λεπτό και έντεκα λεπτά αργότερα διπλασίασε τόσο τα προσωπικά του τέρματα όσο κι αυτά της ομάδας του με εκτέλεση πέναλτι.

Ο Γκούντελ στο 62ο λεπτό, ήταν αυτός που διαμόρφωσε το τελικό 3-0 για την ομάδα του Άμστερνταμ. Από την άλλη, η Αϊντχόφεν δεν μπόρεσε να κάμψει την αντίδραση της Χρόνινχεν κι έμεινε στο 0-0.

Η σύνθεση του Άγιαξ: Ονανά, Φέλτμαν, Ντάβινσον Σάντσες (46' Βέστερμαν), Βίργκεβερ, Ντάικς, Γκούντελ, Κλάασεν, Ρίντεβαλντ, Μπερτράν Τραορέ, Ντόλμπεργκ (67' Κασιέρα), Γιουνές (79' Σίνγκραβεν)