ΟΛΛΑΝΔΙΑ

Ο Άγιαξ νίκησε Αναστασίου και Παπάζογλου

Ο Άγιαξ νίκησε με 2-0 τη Ρόντα στο Κερκράντε και την άφησε να παλεύει για την παραμονή, την ώρα που ο ίδιος βρίσκεται στο κυνήγι της Φέγενορντ, που νίκησε εκτός έδρας την Τβέντε.

Ο Άγιαξ συνεχίζει το κυνήγι της Φέγενορντ και η ουραγός Ρόντα δεν κατάφερε να σταματήσει τον "Αίαντα" στη μάχη τίτλου που δίνει. Παρότι στα τελευταία έξι παιχνίδια των δύο ομάδων είχε αποσπάσει τρεις ισοπαλίες, αυτήν τη φορά το συγκρότημα του Γιάννη Αναστασίου δεν κατάφερε να αντισταθεί.

Ο Ντάβι Κλάασεν με ένα έξυπνο σουτ στο 53ο λεπτό άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους και Έλληνας κόουτς έριξε στη μάχη τον Θανάση Παπάζογλου έξι λεπτά αργότερα ψάχνοντας την ισοφάριση. Ο Αμίν Γιουνές, όμως, στις καθυστερήσεις του αγώνα, σημείωσε το "παρθενικό" τέρμα του στη φετινή Eredivisie και έγραψε το τελικό 2-0.

Η Φέγενοορντ διατηρεί το νέο σερί νικών που έχει δημιουργήσει και με το 2-0 στην έδρα της Τβέντε, παραμένει πέντε βαθμούς πάνω από τον Άγιαξ. Ο Ερίκ Μποτεγκίν άνοιξε το σκορ για την ομάδα του Τζιοβάνι φαν Μπρόνκχορστ και ο Νίκολαϊ Γέργκενσεν διπλασίασε τα τέρματα στο 87'.

Η σύνθεση του Άγιαξ...

Ονανά, Φέλτμαν, Σάντσες, Φίρχεφερ, Σινκχράφεν, Κλάασεν, Σένε, Ζιγές (81' Φαν ντε Μπεκ), Κλάιφερτ (67' Νοουρί), Ντόλμπεργκ, Γιουνές

Η σύνθεση της Φέγενοορντ...

Τζόουνς, Κάρσντορπ, Μποτεγκίν, Φαν ντερ Χάιντερ, Κονγκόλο, Ελ Αχμαντί, Κάουτ (62' Τούρνστρα), Φιλένα, Μπέρχαους, Γέργκενσεν, Έλια (76' Μπασατσικόγλου)

Τα αποτελέσματα της 21ης αγωνιστικής:

Παρασκευή

Ντεν Χάαχ - Φιτέσε 0-2 (29' Τιγκχαντουινί, 31' Φαν Βόλφσβινκελ)

Σάββατο

Νάιμεχεν - Γκόου Αχέντ Ιγκλς 1-2 (92' Χροτ / 12' Μάνου, 25' Αντόνια)

Άλκμααρ - Αϊντχόφεν 2-4 (17' και 85' Φράιντεϊ / 13' και 16' Βίλεμς, 41' Περέιρο, 80' Λουκ ντε Γιονγκ)

Βίλεμ - Χεράκλες 1-3 (24' πέν. Φραν Σολ / 62' Φαν Όιεν, 65' Πέτερσον 68' Χόσενς)

Χρόνινχεν - Εξέλσιορ 1-1 (48' πέν. Μαΐ / 80' Χαντουίρ)

Κυριακή

Ρόντα - Άγιαξ 0-2 (53' Κλάασεν, 90+3' Γιουνές)

Σπάρτα Ρότερνταμ - Τσβόλε 2-3 (90+1', 90+3' Πογκμπά / 51' Μένιγκ, 62' Μπροκ Μάντσεν, 86' Ισραέλσον)

Τβέντε - Φέγενοορντ 0-2 (67' Γέργκενσεν, 75' Μποτεγκίν)

18. Γκόου Αχέντ Ιγκλς 16

*οι 2 πρώτοι στο Champions League (ο 2ος στα προκριματικά)

**ο 3ος στο Europa League (όπως και ο κάτοχος του KNVB Cup, όπως και ο νικητής των play-offs των θέσεων 5-8)

***υποβιβάζεται ο τελευταίος (18ος), ο 17ος και ο 16ος παίζουν μπαράζ με ομάδες από την Eerste Divisie

****στην ισοβαθμία μετρά η διαφορά τερμάτων, μετά η καλύτερη επίθεση και μετά γίνεται μπαράζ (αν κρίνεται σημαντική θέση)