ΟΛΛΑΝΔΙΑ

Νέα "τριάρα" για Άγιαξ

Ο Άγιαξ επιβλήθηκε 3-0 της Βίλεμ στο πρώτο του εντός έδρας ματς για τη φετινή Eredivie και πανηγύρισε τη δεύτερη νίκη τους στις ισάριθμες πρώτες αγωνιστικές (video).

Μετά τη νίκη στο γειτονικό ντέρμπι με την Άλκμααρ στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος με 3-0 ο Άγιαξ διπλασίασε τις νίκες του στο πρωτάθλημα, καθώς επικράτησε με το ίδιο σκορ της Βίλεμ.

Ο Μίλικ έβαλε μπροστά στο σκορ τον "Αίαντα" στο 17ο λεπτό με κοντινή κεφαλιά ενώ στο δεύτερο μέρος ο Ελ Γκαζί έκανε ευκολότερα τα πράγματα για τους συμπαίκτες του και τους οπαδούς της ομάδας, σκοράροντας δις, στο 67ο και στο 90ο λεπτό.

Το πρώτο του γκολ ήταν ένα εξαιρετικό τεχνικό πλασέ από το ύψος της μεγάλης περιοχής ενώ στη φάση του 91ο λεπτού επιχείρησε σουτ από την ιδια θέση, με τον γκολκίπερ να αποκρούει αλλά να στέλνει ουσιαστικά τη μπάλα στα δίχτυα.

Η σύνθεση του Άγιαξ: Σίλεσεν, Τέτε, Φέλτμαν, Ρίντεβαλντ, Ντάικς, Μπαζόερ (76' Τσέρνι), Κλάασεν (72' Σόνε), Γκουντέλι, Ελ Γκαζί, Μίλικ (82' Σανογκό), Σινκγκράβεν.

Η Τβέντε είχε στη βασική της ενδεκάδα τους Γιώργο Κατσικά και Μάικλ Ολαϊτάν (έπαιξαν σε όλο το 90λεπτο) όμως γνώρισε βαριά ήττα στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής, 4-1 από τη Ντεν Χάαγκ.

Την Κυριακή τη Αϊντχόφεν νίκησε με 2-0 την Χρόνινγκεν, με δυο γκολ του Ναρσίν.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 2ης αγωνιστικής

Παρασκευή 14/8

Φίτεσε - Ρόντα 3-0 (45+1' Μπάκερ, 68' Νταουντά, 80' Νέιθαν)

Σάββατο 15/8

Ντε Γκράαφστσαπ - Τσβόλε 0-3 (51' Μάρινους, 61' Φαν Χίντουμ, Μπέκερ)

Άγιαξ - Βίλεμ 3-0 (18' Μίλικ, 67' 91' Ελ-Γκάζι)

Τβέντε - Ντεν Χάαγκ 1-4 (59' Ζίγιεχ / 13' Χάβενααρ, 27' Σάκεν2' Φόρμγκοορ, 80' Ντούπλαν)

Εξέλσιορ - Άλκμααρ 2-2 (9' Στανς, 32' Φέερτ / 14' Χένρικσεν, 64' Μίερεν)