ΟΛΛΑΝΔΙΑ

Μοιραίος ο Ατζαγκούν, δράμα η Ρόντα

Ο Αμπντούλ Ατζαγκούν αποβλήθηκε στο 34' με δύο κίτρινες κάρτες σε 5 λεπτά και η Ρόντα του Γιάννη Αναστασίου ηττήθηκε στην έδρα της με 0-3 από την Χέρενφέν (video)

Η Χέρενφέν νίκησε με 3-0 στην έδρα της Ρόντα, με τον Αμπντούλ Ατζαγκούν να είναι ο μοιραίος για την ομάδα του Γιάννη Αναστασίου.

Ο Νιγηριανός άσος, ο οποίος ανήκει στον Παναθηναϊκό, αποβλήθηκε στο 34ο λεπτό με δεύτερη κίτρινη κάρτα, έχοντας δεχτεί την πρώτη μόλις πέντε λεπτά νωρίτερα (29').

Η Χέρενφέν είχε ανοίξει το σκορ στο 8' με τρομερό γκολ του Σαμ Λάρσον με εκτέλεση φάουλ και η Ρόντα στο 43' έμεινε με 9 παίκτες, καθώς αποβλήθηκε και ο Κουμς.

Ο Φίρμαν έκανε το 0-2 στο 68', αποβλήθηκε και παίκτης της Χέρενφέν στο 75' (Φέισι), αλλά ένα λεπτό αργότερα οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν και τρίτο γκολ με τον Ζενελί (76').

Τα αποτελέσματα της 5ης αγωνιστικής:

Παρασκευή

Ουτρέχτη - Χρόνινχεν 1-5 (60' Ζίβκοβιτς / 13' και 44' Ιντρισί, 66' και 90' Χούσεν, 80' Φαν Βιρτ)

Σάββατο

Τβέντε - Ντεν Χάαχ 4-1 (13' και 35' Ουνάλ, 54' Τσέλινα, 90' Μοκότιο / 88' Γιάνσεν)

Φιτέσε - Γκόου Αχέντ Ιγκλς 2-0 (76' πέν. Φαν Βόλφσβινκελ, 78' Μπέικερ)

Ρόντα - Χέρενφέν 0-3 (8' Λάρσον, 68' Φίρμαν, 76' Ζενελί)

Βίλεμ - Εξέλσιορ 1-1 (6' Φραν Σολ / 80' Φαΐκ)