ΟΛΛΑΝΔΙΑ

Γκολ και ασίστ ο Τσιμίκας κόντρα στην Τβέντε

Για την 28η αγωνιστική της Eredivisie, ο Κώστας Τσιμίκας σκόραρε για λογαριασμό της Βίλεμ στην έδρα της Τβέντε.

Στο "De Grolsch Veste", έδρα της Τβέντε, ταξίδεψε η Βίλεμ για την 28η αγωνιστική της Eredivisie και ευτύχησε να προηγηθεί μόλις στο 14ο λεπτό της αναμέτρησης.

"Δράστης" ο Κώστας Τσιμίκας με το πρώτο του φετινό γκολ στο πρωτάθλημα (έχει τρία στο Κύπελλο), το οποίο πέτυχε με δυνατό σουτ από το ύψος του πέναλτι, με το εξωτερικό του αριστερού ποδιού.

Ο 22χρονος μπακ-χαφ μάλιστα ήταν αυτός που ετοίμασε το τέρμα του Σολ στο 70ο λεπτό, με το οποίο η Βίλεμ πήρε εκ νέου προβάδισμα στο σκορ με 2-1 στο "De Grolsch Veste".

Ο Κώστας Τσιμίκας αγωνίζεται δανεικός από τον Ολυμπιακό στον ολλανδικό σύλλογο και αποτελεί βασικό γρανάζι της ενδεκάδας, έχοντας συμπληρώσει 31 συμμετοχές με τέσσερα γκολ και τέσσερις ασίστ την τρέχουσα αγωνιστική περίοδο.

Ο Τσιμίκας ήταν βασικός και στο παιχνίδι της προηγούμενης αγωνιστικής, όπου η Βίλεμ συνέτριψε με σκορ 5-0 την Αϊντχόφεν (!), παίρνοντας ένα υπερπολύτιμο τρίποντο στην προσπάθεια της να παραμείνει στην πρώτη κατηγορία του ολλανδικού πρωταθλήματος.

Photo credits: Willem II official twitter acount