ΟΛΛΑΝΔΙΑ

Τα χρειάστηκε η Φέγενοορντ

Πρόκριση στον 2ο γύρο του ολλανδικού κυπέλλου για τη Φέγενορντ, που χρειάστηκε την εντός έδρας ανατροπή κόντρα στην Ος.

Η Φέγενοορντ επιβλήθηκε 3-1 της Ος στο Ρότερνταμ για τον 1ο γύρο του KNVB Beker και συνεχίζει την υπεράσπιση του τροπαίου που κατέκτησε την περσινή σεζόν.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Τομ Μπούρε μόλις στο 3ο λεπτό, ωστόσο οι γηπεδούχοι απάντησαν με τον Στέφεν Μπέρχαους στο 12'. Οι δύο ομάδες έμειναν χωρίς γκολ μέχρι το 68', όταν ο Μίχιελ Κράμερ νίκησε τον γιο του Ρόναλντ Κούμαν που φέρει το ίδιο όνομα και έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του. Ο Μπιλάλ Μπασατσίκογλου διαμόρφωσε το 3-1 στο 76' για τους πρωτοπόρους της Eredivisie κόντρα στην 15η ομάδα της Eerste Divisie και στις καθυστερήσεις ο Νικολάι Γέργκενσεν έγραψε το τελικό σκορ.

Από τα υπόλοιπα παιχνίδια της ημέρας, ξεχωρίζει η εκτός έδρας νίκη της Ουτρέχτης επί της Τβέντε και το τρίτο γκολ του Ριτσάιρο Ζίβκοβιτς με ένα εκπληκτικό σπριντ.

Η σύνθεση της Φέγενορντ: Τζόουνς, Κάρσντορπ, Κονγκόλο, Φαν ντερ Χάιντεν, Βόουντενμπεργκ, Βεγίνοβιτς, Γκούσταφσον (69' Γέργκενσεν), Φιλένα (83' Τάπια), Μπέρχαους (79' Ελ Χανκουρί), Κράμερ, Μπασατσίκογλου