ΟΛΛΑΝΔΙΑ

Έχασε απ'το 6άλεπτο η Αϊντχόφεν

Η Χέρενφέν νίκησε 2-0 την Αϊντχόφεν στο "Abe Lenstra" και την υποχρέωσε στην πρώτη της απώλεια, έτσι η Φέγενοορντ έμεινε μόνη στην κορυφή

Η Φέγενοορντ είναι πια η μόνη ομάδα στο ολλανδικό πρωτάθλημα που έχει μόνο νίκες, καθώς η Αϊντχόφεν ηττήθηκε απ'την Χέρενφέν στο "Abe Lenstra".

Οι γηπεδούχοι επικράτησαν 2-0, με το τελικό αποτέλεσμα να διαμορφώνεται απ'το 6ο λεπτό, καθώς στο 4' βρήκε δίχτυα ο Κοσοβάρος, Αρμπέρ Ζενέλι και στο 6ο λεπτό ο Ιρανός, Ρέζα Γκουτσάνεζαντ.

Απ'το 37ο λεπτό η ομάδα του Φίλιπ Κοκού έμεινε με 10 παίκτες, καθώς αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα ο Μεξικανός, Ίρβινγκ Λοσάνο, ενώ στο 74' ο Ζουτ απέκρουσε εκτέλεση πέναλτι του Γκουτσάνεζαντ.

Η σύνθεση της Αϊντχόφεν...

Ζουτ, Άριας, Λούκασεν, Ισιμά-Μιρέν, Πααλ, Χέντριξ, Φαν Χίνκελ, Ράμσελααρ (60' Λουκ ντε Γιονγκ), Μπέρχβαϊν (80' Περέιρο), Λοσάνο, Λοκάντια.

Τα αποτελέσματα της 4ης αγωνιστικής:

Σάββατο

Βίλεμ - Ντεν Χάαχ 1-2 (77' Φραν Σολ / 32' πέν. και 86' Ελ Κχαγιατί)

Χεράκλες - Φέγενοορντ 2-4 (73' και 81' πέν. Νίμαϊερ / 22' και 29' Μπέρχαους, 33' Μπούτιους, 93' Σαμ Λάρσον)

Άγιαξ - Τσβόλε 3-0 (6' και 88' Χούντελααρ, 71' Ζιγές)

Εξέλσιορ - Φιτέσε 0-3 (45' Καστενιό, 53' πέν. Μάταβς, 74' Λίνσεν)

Κυριακή

Χέρενφέν - Αϊντχόφεν 2-0 (4' Ζενέλι, 6' Γκουτσάνεζαντ)

Ουτρέχτη - Ρόντα 2-0 (2' Φαν ντε Στρικ, 58' Λαμπιάντ)

Σπάρτα Ρότερνταμ - Τβέντε 1-0 (18' Γκούντγουιν)

Άλκμααρ - Μπρέντα 2-1 (55' Χέλμερ, 58' Τιλ / 84' Κόρτε)

Χρόνινχεν - Φένλο 1-1 (15' Μαχί / 91' Νουακάλι)