ΟΛΛΑΝΔΙΑ

Επιστροφή στις νίκες για τη Φέγενοορντ, νέα "5άρα" για Άγιαξ

Η Φέγενοορντ επέστρεψε στις νίκες, επικρατώντας με 2-0 της Ουτρέχτης και παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας. Σε "απόσταση αναπνοής" ο Άγιαξ που έριξε νέα "5άρα", αυτή τη φορά στη Χέρενφεν. (VIDEOS)

H γκέλα της προηγούμενης αγωνιστικής κόντρα στην Τσβόλε, στοίχισε στη Φέγενοορντ, η οποία είδε την απόσταση απ' τον Άγιαξ να μειώνεται στον ένα βαθμό. Παρ' όλα αυτά, οι παίκτες του Τζιοβάνι φαν Μπρόνκχοστ έδειξαν αντίδραση στην αναμέτρηση με την Ουτρέχτη, την οποία νίκησαν με 2-0 εντός έδρας, επιστρέφοντας στις νίκες. Ο Γενς Τούρνστρα άνοιξε το σκορ στο 48ο λεπτό, ενώ στο 80' ο Ελτζέρο Έλια "κλείδωσε" τους τρεις βαθμούς.

Απ' την άλλη πλευρά, ο Άγιαξ έριξε νέα "5άρα" αυτή τη φορά στη Χέρενφεν. Οι φιλοξενούμενοι έκανα το λάθος να προηγηθούν με 1-0 χάρη σε γκολ του Ρέζα Γκουτσάνεζαντ, με τον "Αίαντα" να απαντά με τρία γκολ πριν την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους. Στο 24' ο Νικ Φίρχεφερ ισοφάρισε σε 1-1, στο 32' ο Ματίας ντε Λιχτ έκανε το 2-1, ενώ δέκα λεπτά αργότερα ο Ντάβι Κλάασεν ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-1. Ο Κάσπερ Ντόλμπεργκ με πέναλτι στο 68' και ο Νταβίντ Νέρες στο 83' έδωσαν διαστάσεις θριάμβου στην επικράτηση της ομάδας του.

Η σύνθεση της Φέγενοορντ...

Μπραντ Τζόουνς, Νίουβκουπ, Ερίκ Μποτεγκίν, Φαν ντερ Χάιντεν, Κονγκολό (83' Βούντενμπεργκ), Ελ Αχμαντί, Φιλένα, Τούρνστρα, Μπέρχαους (83' Κάιτ), Έλια, Γέργκενσεν (85' Κράμερ).

Η σύνθεση του Άγιαξ...

Ονανά, Φέλτμαν, Ντάβινσον Σάντσες, Ντε Λιχτ, Φίρχεφερ (69' Ζίφουϊκ), Σένε, Κλάασεν (69' Φαν ντε Μπικ), Ζιγές (84' Νούρι), Νταβίντ Νέρες, Γιουνές, Ντόλμπεργκ.

18. Γκόου Αχέντ Ιγκλς 23

*οι 2 πρώτοι στο Champions League (ο 2ος στα προκριματικά)

**ο 3ος στο Europa League (όπως και ο κάτοχος του KNVB Cup, όπως και ο νικητής των play-offs των θέσεων 5-8)

***υποβιβάζεται ο τελευταίος (18ος), ο 17ος και ο 16ος παίζουν μπαράζ με ομάδες από την Eerste Divisie

****στην ισοβαθμία μετρά η διαφορά τερμάτων, μετά η καλύτερη επίθεση και μετά γίνεται μπαράζ (αν κρίνεται σημαντική θέση)